Реклама

Науковці пояснили таємничий рух "повзучих" каменів Долини Смерті

( 5 Голосів, Всередньому: 4.80 із 5 )
Tuesday, 21 September 2010

kamin_ruhОсь уже сімдесят років у Долині Смерті в штаті Каліфорнія (США) по дну пересохлого озера "повзають" камені, залишаючи за собою характерні сліди. Валуни рухаються з перетинанням курсів і навіть назад. Дослідники з американського наукового центру Goddard Space Flight Center вважають, що, нарешті, знайшли пояснення цьому таємничому явищу.

Пересохле озеро Рейстрек-Плайа розташоване у важкодоступній гірській місцевості. Його дно глинисте, і, отже, слизьке при достатньому зволоженні. Як з'ясувалося, такий ґрунт створює відмінні умови для руху валунів.

У якості причин раніше розглядалися різні версії: від магнітних аномалій і землетрусів до сили гравітації та сильного вітру. Однак усі подібні припущення вчені визнали непереконливими, оскільки перепади висот тут надзвичайно малі ( від 2 сантиметрів на 7 кілометрів) і природні аномалії не спостерігаються. Вітер же не настільки сильний, щоб рухати брили до 350-ти кілограм. Стаття опублікована на сайті NASA.

kamin_ruh_1

Підтвердження знайшла версія про періодичну зміну сили тертя каменів об ґрунт, що викликається намерзанням і таненням льоду навколо них. Вперше ця гіпотеза була висунута Джорджем Стенлі (George M. Stanley) 1955 року та з тих пір розвивалася й підтримувалася багатьма вченими.

Недавнє дослідження, проведене американським науковим центром Goddard Space Flight Center, підтверджує, що ґрунт пересохлого озера, по дну якого "повзають" камені, періодично зволожується.

Датчики, встановлені на глибині близько 8 сантиметрів, показали, що в березні та квітні ґрунт озера зволожується снігами, що тануть на навколишніх горах, а температура на його поверхні вночі в цю пору року падає нижче нуля по Цельсію.

kamin_ruh_2

Навколо каменів за ніч намерзає крижаний "комір", який поступово тане протягом дня, тому що камені добре акумулюють холод. Як тільки сонце починає припікати, валун на підстилці з льоду починає свій рух по вологій глинистій поверхні. Наступного дня потік бруду може змінити напрямок руху, і камінь змінює його теж — часто на протилежний.

"Крижана" теорія пояснює й іншу, раніше непояснену поведінку каменів. Так, наприклад, доріжки в міру їх руху стають усе глибше тому, що камінь поглиблює колію силою своєї ваги в міру танення льоду. Доріжки без каменів наприкінці сліду пояснюються не їх викраденням на сувеніри, а тим, що їх залишили великі крижані брили із вмерзлими дрібними каменями.

"Крижану" версію дуже вдало доповнює "вітряна", яка запевняє, що сильний вітер, що гуляє над гладкою поверхнею озера, може "здувати" навіть невеликі камені з невеликою парусністю.

kamin_ruh_3

Нове дослідження американських вчених багато чого пояснює, але все-таки… При перегляді фотозображень з'являється дивне почуття, що камені живуть своїм життям. Дивно, але при сьогоднішньому розвитку техніки їх рух дотепер не знятий на відеоплівку, тому ставити крапку в поясненні цієї загадки поки рано.

 

 

За матеріалами: pravda.ru