Реклама

Вчені навчились виробляти з вуглекислого газу дешевий пластик

( 2 Голосів, Всередньому: 3.50 із 5 )
Saturday, 30 March 2013

акрилатХіміки з Єльського університету і Університету Брауна, можливо, зробили прорив у виробництві хімічної сировини. Вчені знайшли дешевий та ефективний спосіб створювати з "дармового" вуглекислого газу акрилат – важливу промислову сировину. З акрилату виготовляється безліч речей, зокрема оргскло, плексиглас, фарби, тканини і т.д. Хімічні підприємства щорічно виробляють мільярди тон акрилату, зазвичай шляхом нагрівання пропілену, отриманого з сирої нафти. Зрозуміло, що це недешевий та енергоємний метод, до того ж наносить шкоду навколишньому середовищу.

З 1980-х років вчені вивчають можливість створення акрилату шляхом об'єднання діоксиду вуглецю з етиленом у присутності нікелю та інших металевих каталізаторів. Етилен дешевший ніж пропілен і його можна добути з рослинної біомаси, ну а вуглекислого газу взагалі у надлишку.

Однак довгі роки вчені стикалися з перешкодою: замість формування акрилатної молекули CO2 і етилен, як правило, утворюють молекули-попередники з п'ятичленними кільцями з кисню, нікелю і трьох атомів вуглецю. "Зламати" це кільце дуже важко, таким чином виробництво акрилату з альтернативної сировини стає дорожчим.

Тепер вчені виявили, що п'ятичленні кільця легко руйнуються особливими речовинами, кислотами Льюїса, які є акцепторами електронів. Кислоти «крадуть» електрони зі зв'язків між нікелем і киснем, це послаблює структуру п'ятичленних кілець, внаслідок чого воно руйнується і дає на виході бажаний акрилат.

Для демонстрації високого потенціалу нової технології вчені використали легкодоступні кислоти на основі бору. Правда, це занадто сильна кислота для широкого промислового використання, і у даний час вчені підбирають інші відповідні кислоти Льюїса, на щастя їх досить багато.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: rnd.cnews.ru