Реклама

Вчені пропонують збудувати на основі ВАК новий прискорювач довжиною 80 км

( 5 Голосів, Всередньому: 4.00 із 5 )
Friday, 14 September 2012

новий колайдер CERNУ CERN хочуть почати будівництво нового прискорювача. Про це 18 ведучих вчених європейського прискорювального центра повідомляють у складеній ними "дорожній карті" CERN.

Після того, як таємничий бозон Хіггса виявився практично спійманим, апетити фізиків розгорілися та фокус їхнього інтересу змістився, як не дивно, на дослідження гравітації. Дивність полягає у тому, що сучасними колайдерами гравітацію не спіймаєш, для цього їхню потужність необхідно підвищити на п'ятнадцять порядків, але можна зареєструвати гравітаційні ефекти, що проявляють себе у масштабах відстаней, порівнянних з розмірами елементарних частинок.

Це зовсім несподівана пропозиція, оскільки наступним етапом прискорювальної фізики світу після Великого адронного колайдера, згідно загальній думці, повинен був би стати лінійний прискорювач, майже такий ж дорогий, але налаштований на вивчення зовсім інших речей, ніж ВАК. Тут же, у рамках "дорожньої карти" CERN, у якості одного з варіантів пропонується здійснити кардинальну модернізацію Великого адронного колайдера, тобто побудувати на його місці кільцевий прискорювач, у три рази довший за існуючий.

Зрозуміло, кільце довжиною у 80 км важко розмістити у тунелі довжиною 17 км - у будь-якому разі доведеться робити новий, але принаймні, можна буде використати прилади, установки, детектори, інфраструктуру, що працюють на сьогоднішньому суперколайдері.

Причина нової пропозиції простаі - фізики не хочуть чекати. Їхня наука, прямо пов'язана з дорожнечею прискорювальних установок, розвивається занадто повільно. Від моменту, коли бозон Хіггса був передбачений теоретично, і до його фактичного виявлення пройшло 58 років. Ідея Великого адронного колайдера була офіційно зафіксована за 25 років до його пуску. Такі часові "відстрочки", мабуть, влаштовують не всіх.

Скільки буде коштувати такий апгрейд ВАКа та коли новий прискорювач буде зданий «під ключ», за умови, що пропозиція фізиків буде прийнята науковим співтовариством і співтовариством країн-учасниць, поки неясно. Вченим лише залишається сподіватися на те, що це займе менше часу, ніж перехід до лінійного етапу.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: rnd.cnews.ru