Реклама

Фахівці колайдера Теватрон вирішили випередити ВАК у відкритті бозону Хіггса

( 2 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Tuesday, 17 February 2009

tevatronФахівці, що працюють на колайдері Теватрон, вважають, що шансів виявити бозон Хіггса у них значно більше, ніж у колег, що проводять експеримент на Великому адронному колайдері (ВАК), повідомляє портал BBC News.

Бозон Хіггса, іменований також частинкою Бога, поки ще не був виявлений експериментально. Існування цієї частинки передбачає Стандартна Модель - найбільш популярна у фізиків теорія, що пояснює взаємодії в мікросвіті. Отримати бозон Хіггса можна, зштовхнувши на високій швидкості інші елементарні частинки. Саме із цією метою - зіштовхувати пучки елементарних частинок - будуються колайдери.

Кільцевий прискорювач-колайдер Теватрон розташований у Національної прискорювальній лабораторії Енріко Фермі в штаті Іллінойс. Теватрон посідає друге місце після ВАК по довжині кільця прискорювача. Вона становить 6,3 кілометри. Аналогічний показник для ВАК складає 27 кілометрів.

Проте, фізики, що проводять експерименти на Теватроні, вважають, що їхні шанси отримати частинку Бога в найгіршому разі становлять 50 на 50. У найкращому випадку ймовірність народження бозона Хіггса в Теватроні дорівнює 96 відсоткам. Як уточнюють вчені, шанси на виявлення гіпотетичної частинки вище в тому випадку, якщо її маса виявиться ближчою до верхньої границі теоретичних пророкувань. У випадку максимальної маси фахівці з Теватрону розраховують одержати бозон Хіггса влітку 2009 року.

У гонці за частинкою Бога ВАК поступається колайдеру лабораторії Енріко Фермі по тій простій причині, що він зламаний. Урочистий запуск найбільшого на планеті прискорювача відбувся 10 вересня 2008 року, однак через дев'ять днів його роботу довелося зупинити. Через аварію в системі охолодження в тунель прискорювача вилилося близько трьох тонн рідкого гелію. Пробний запуск пучків протонів у відремонтованому колайдері очікується не раніше кінця вересня.

 

 

За матеріалами: lenta.ru