Реклама

Створено композитні матеріали, міцніші за алмаз

( 2 Голосів, Всередньому: 4.00 із 5 )
Friday, 13 February 2009

almazДотепер найміцнішою та найтвердішою хімічною сполукою на планеті вважався алмаз. Завдяки його унікальній кристалічній ґратці, що витримує гігантський тиск, алмази широко застосовують для виготовлення ріжучих предметів, у важкій промисловості та різанні міцних компонентів.


Однак вчені увесь час зайняті пошуком більш досконалих розробок і цього разу китайські фізики з Університету Тонг Джао в Шанхаї розробили відразу два композитних матеріали, які по твердості перевершують алмази. Перший одержав назву "кристалізований нітрид бору". Цей матеріал вже отриманий, поки що правда в невеликих кількостях. Другий був названий "лонсдаліт", він також як і алмаз має кристалічну вуглецеву атомну ґратку, що, однак має гексагональну форму. Лонсдаліт на 58% міцніший за алмаз, правда поки цей матеріал у фахівців існує лише в розрахунках, справа до виробництва ще не дійшла.

Шанхайські фахівці говорять, що їхні дослідження являють собою перші досліди, орієнтовані на створення практичних надтвердих матеріалів, придатних для використання в промисловості.

Обидва матеріали є продуктами ряду хімічних реакцій, а також великого тиску, під яким вони були створені. За словами Чена Чанфена, керівника досліджень, фактично обидва створених матеріали є похідними матеріалами, що змінили свою атомну структуру під впливом високого тиску.

Розрахунки вчених показали, що сучасні природні алмази здатні витримувати тиск у 97 Гігапаскалей. А ось кристалізований нітрид бору здатний протистояти тиску до 112 Гігапаскалей, у лонсдаліту цей показник ще вищий - 152 Гігапаскаля. На сьогодні одним із найсерйозніших недоліків є вразливість матеріалів перед високими температурами - при нагріванні вище 600 градусів всі переваги обох елементів зникають.

 

За матеріалами: cybersecurity.ru