Реклама

Життя на Марсі шукатимуть за новою методикою

( 5 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Wednesday, 22 April 2009

mars_chiralПошуки позаземного життя тривають вже більше півстоліття, однак їхні результати залишають бажати кращого. Багато вчених впевнені, що проблема криється в неправильному підході та використанні неповноцінних методик. Тепер ситуація повинна кардинально змінитися, оскільки на озброєння астрономів надійде новий пристрій, здатний реєструвати присутність органічного життя.

Для пошуків інопланетян раніше використовувалися дві різні технології. Перша з них базувалася на виявленні газів, що утворюються в результаті біологічної життєдіяльності. Другий спосіб експлуатував здатність стійких до радіації молекул відбивати інфрачервоне світло, відблиски якого й реєструвала астрономічна техніка.

Однак обидва методи володіють рядом недоліків, адже не всі молекули нормально переносять радіацію, а органічні гази можуть виникати й при небіологічних процесах. Все це ускладнює пошуки, підмішуючи в результати «порожні» варіанти, або заважаючи вченим роздивитися інопланетне життя.

Нова методика, запропонована дослідником темних зірок Нейлом Рейдом, використовує здатність фотону змінювати траєкторію при зіткненні з органічними молекулами. При цьому амплітуда руху фотона змінюється із синусоїдальної на спіралеподібну, а його швидкість і напрямок рух визначається типом молекули. Цей процес називається «циркулярна поляризація».

«Помістіть спектрометр, відкалібрований на виявлення фотонів у стані циркулярної поляризації, і ви отримаєте потужний і ефективний інструмент для пошуку органічного життя», - пише Рейд в опублікованій днями науковій статті. Далі астроном розповідає, що найбільш яскраво ефект виражений при зіткненні із клітинами та бактеріями, що володіють функцією фотосинтезу. Це було підтверджено серією експериментів, поставлених у Науковому інституті космічного телескопу (STSI) NASA.

Природний фокус, що лежить в основі нової методики, легко пояснюється з погляду біології. Як відомо, всі живі істоти на Землі побудовані із групи молекул, що називаються гомохіральними. Хіральність - це особлива форма симетрії, при якій об'єкт не збігається зі своїм дзеркальним відображенням. Прикладом хіральності можуть служити людські руки, специфіка симетрії яких стане помітна, якщо спробувати потиснути правою рукою ліву руку друга.

Хіралність буває «правостороння» та «лівостороння», коли дві молекули побудовані з тих самих атомів, дзеркально симетричні одна одній та мають різні властивості. Так все життя на Землі побудоване з «лівосторонніх» амінокислот, однак ДНК та РНК містять тільки «правосторонні» молекули. Таке сполучення двох типів гомохіральних молекул і породжує ефект циркулярної поляризації, а значить прилад повинен реєструвати не просто органічні сполуки, а ті об'єкти, в яких існує життя.

Чи буде інопланетне життя гомохіральним, або ж розподіл молекул на дві групи є прерогативою Землі - на це питання вчені не можуть дати однозначну відповідь. «Уявити життя, для якого хіральність не є обов'язковою умовою, досить просто», - говорить біолог Сандра Пізарелло з Арізонського університету, - «Так вже сталось, що на Землі амінокислоти стали лівосторонніми, але чи є це правилом для всієї Галактики - це питання, на яке ще має бути знайдена відповідь».

З іншого боку, наукове співтовариство високо оцінило винахід Рейду. Його дослідження отримало безліч втішних епітетів таких як «дотепне» і «винахідливе». Принаймні, говорять біологи, детектор інопланетного життя послужить відправною точкою для подальшого розвитку технічної думки. Тим більше, що для пошуків запропоновано використовувати побічний ефект фотосинтезу, а цей процес прийнятий вважати найпоширенішим і абсолютно повсякденним для всього Всесвіту.

Оскільки вести подібне спостереження із Землі неможливо, Нейл Рейд і його колеги планують встановити свій хитромудрий прилад на якому-небудь орбітальному телескопі. А першою ціллю для їхнього дослідження стане Червона планета. Рейд впевнений, що його детектор покладе кінець суперечці на тему «Чи є життя на Марсі?».

 

 

За матеріалами: pravda.ru