Реклама

Всесвіт народився обертаючись і обертається дотепер

( 7 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Monday, 11 July 2011

Великий ВибухВ останньому номері журналу Physics Letters з'явилась стаття, що різко змінює сформовані космологічні погляди на те, що являв собою Всесвіт у момент свого народження.

Якщо дотепер вважалося, що Вибух був цілком ізотропним, тобто поширювався в усі сторони однаково, те тепер ця теза знаходиться під великим сумнівом - новонароджений Всесвіт, швидше за все, обертався і тому дотепер має виділену вісь обертання.

Щоб зробити таку заяву, група дослідників з Мічиганського університету під керівництвом професора фізики Майкла Лонго (Michael Longo) перевірила в який бік обертається кожна з десятків тисяч спіральних галактик, сфотографованих у ході проекту Sloan Digital Sky Survey (цифрове дослідження неба фонду Альфреда Слоуна) і викладених в інтернеті для відкритого доступу на початку цього року.

Досліджувалися галактики, що перебувають від нас на відстані до 600 мільйонів світлових років. З'ясувалося, що галактики, спіральні рукави яких закручені проти годинникової стрілки, зустрічаються на 7% частіше, ніж галактики з "протилежною орієнтацією". Якби Великий вибух мав дзеркальну симетрію, число тих і інших повинно було би збігтись.

Сім відсотків - не так вже і багато, однак, за словами професора Лонго, ймовірність того, що надлишок " галактик-лівшів" носить випадковий характер, дорівнює одній мільйонній. "Ці результати, - заявляє він, - вкрай важливі, тому що вони суперечать повсюдно сформованій думці, що при досить великих масштабах Всесвіт ізотропний і не має виділеного напрямку.

Лонго вважає, що Всесвіт продовжує обертатись і зараз, що прямо випливає із законів класичної механіки - якщо був момент обертання, то він нікуди не зникнув, галактики перейняли його разом із виділеною віссю обертання.

Оскільки слоунівський телескоп знаходиться у штаті Н’ю-Мексико, тобто в Північній півкулі, він досліджував тільки Північну півкулю небозводу. Щоб остаточно підтвердити висновки, зроблені командою Лонго, необхідно перевірити галактики Південної півкулі на надлишок " галактик-правшів".

 

 

За матеріалами: rnd.cnews.ru