Реклама

У Всесвіті виявлено величезні суперкластери та гігантські порожнечі

( 4 Голосів, Всередньому: 4.00 із 5 )
Sunday, 05 April 2009

superclusterВчені виявили відразу два в буквальному значенні гігантські космічні феномени - величезні космічні порожнечі та не менш величезні концентрації галактик, що являють собою надзвичайно великі галактичні кластери. Одна з виявлених порожнеч настільки велика, що вчені губляться в здогадах у відношенні того, як вона могла сформуватися.

Незвичайні дані були отримані за допомогою мережі телескопів SDSS (Sloan Digital Sky Survey), розташованих у північній півкулі. Проект по скануванню 41% площі видимої небесної сфери вже приніс свої перші результати - отримані дані про 110 000 галактик,  віддалених від Землі на відстань до 2 млрд світлових років. SDSS виміряв точну відстань, габарити та положення кожної з 110 000 галактик.

Крім самих галактик SDSS склав гігантську та дуже докладну карту 23% видимої небесної сфери. Поки процес вивчення карти й аналізу даних ще йде, але вже зараз вчені говорять про виявлення найбільшої з відомих концентрацій речовини, що являє собою тисячі гігантських галактик. Отримане скупчення було названо суперкластером Шеплі, віддалений від Землі суперкластер на 600 млн світлових років.

Також SDSS знайшов і гігантські космічні порожнечі, в яких немає нічого, ні галактик, ні зірок, ні навіть газу чи пилу. Найбільший з таких порожніх регіонів по-справжньому величезний - близько 3,5 млрд світлових років у поперечнику. "Він настільки великий, що цей регіон важко реально оцінити подумки або візуально", - говорить Джон Хакра, астроном з Гарвардського центру астрофізики.

Попередня "гігантська порожнеча" мала близько 1 млрд світлового років у діаметрі.

За словами вчених, розмір порожнечі в 3,5 млрд світлових років настільки великий, що вона не вписується в жодну з існуючих на сьогодні теорій еволюції Всесвіту. Можливо, раніше тут були галактики, але через сильний зовнішній гравітаційний вплив з боку інших об'єктів, з регіону порожнечі вони були буквально висмикнуті в минулому. Проте, навіть ця пропозиція повністю не пояснює факт виникнення настільки великої порожнечі.

Фахівці думають, що якщо в майбутньому вдасться пояснити механізм формування настільки великих галактичних кластерів, а також зрозуміти як можуть формуватися величезні пустотні регіони, то багато в чому можна буде переглянути сучасну астрономію та астрофізику.

 

 

За матеріалами: cybersecurity.ru