Реклама

Опублікована найдетальніша карта Всесвіту

( 5 Голосів, Всередньому: 4.80 із 5 )
Monday, 17 January 2011

карта небаУ рамках Слоанівського цифрового огляду неба (SDSS) астрономи опублікували найдеталізованіше зображення неба на сьогоднішній день. Про це повідомляється на офіційному сайті проекту.

Нова порція інформації (вже восьма, опублікована в рамках проекту) охоплює 5200 квадратних градусів небесної сфери (повна площа небесної сфери складає 41253 квадратних градусів). Ці дані, зведені з попередніми, дозволили вченим одержати карту площею 14555 квадратних градусів, тобто понад третину небесної сфери.

Роздільна здатність отриманої "фотографії" становить більше терапікселя (тобто містить більше трильйона пікселів). Кожний піксель несе інформацію про невеличкий фрагмент неба відразу в п'яти діапазонах, включаючи інфрачервоний і ультрафіолетовий. До зображення додається каталог із більш ніж 500 мільйонів нових об'єктів, виявлених при складанні карти. Автори зображення підкреслюють, що це лише невелика частина відкриттів, які належить зробити.

На збір даних, представлених на сайті проекту для вільного доступу, пішло більше 10 років. Головним інструментом для одержання даних про небо служив 2,5-метровий телескоп в обсерваторії в Н’ю-Мексіко. Найближчим часом 138-мегапіксельна камера цього телескопа буде передана в Смітсонівський музей як експонат, а телескоп отримає більш сучасні інструменти.

Самі дослідники сподіваються, що їхня робота буде служити астрономам протягом довгого часу. Як приклад вони приводять зображення небесної сфери, отримані під час Огляду неба Паломарської обсерваторії (Palomar Observatory Sky Survey), що проводився у 50-х роках минулого століття, і використовується астрономами дотепер.

Детальні фото можна переглянути у науковому блозі SSS-III.

 

За матеріалами: lenta.ru