Реклама

Телескоп Габбл знайшов найстарішу та найвіддаленішу з відомих галактик

( 6 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Monday, 31 January 2011

телескоп ГабблАстрономи за допомогою космічного телескопу імені Е. Габбла (Хаббла) встановили новий рекорд спостерігаючи за галактикою, яка знаходиться на відстані 13,2 млрд світлових років від Землі. Це відповідає віку Всесвіту всього в 480 млн років. Правда, дане відкриття потребує додаткових підтверджень. Поки NASA намагається прискорити та оптимізувати будівництво нової гігантської космічної обсерваторії James Webb, її попередник, орбітальний телескоп імені Габбла, продовжує радувати вчених новими цікавими спостереженнями.

З його допомогою астрономи встановили рекорд у жовтні минулого року, побачивши галактику, що народилася всього через 600 млн років після Великого вибуху. Тепер цей рекорд побитий: астрономи, можливо, виявили галактику, віддалену на 13,2 мільярди світлових років від Землі.

Швидкість світла, що складає близько 300 тисяч км/с, не така вже й велика, якщо мова йде про такі гігантські відстані, тому зараз «Габбл» спостерігає цю галактику фактично такою, якою вона була, коли вік Всесвіту становив усього 480 мільйонів років.

Для того щоб оцінити відстань до далеких галактик, потрібно оцінити так званий червоний зсув z. Нагадаємо, що цим параметром в астрономії характеризується відстань до далеких об'єктів: z показує зміну довжини хвилі випромінювання об'єкта в результаті розширення Всесвіту. У жовтні минулого року астрономи з Європейської південної обсерваторії (ESO) повідомили про виявлення галактики UDFy-38135539, розташованої в 13 мільярдах світлових років від Землі. Її червоний зсув виявився рівним 8,5549, і вчені побачили її в той момент, коли вік Всесвіту становив приблизно 600 мільйонів років.

Фахівці з університету Каліфорнії в Санта-Крус на чолі з Річардом Боуенсом вивчали знімки, отримані з «Габбла» за допомогою оглядової камери WFC3 (Wide Field Camera). З використанням непрямих методів вони змогли оцінити z для галактики UDFj-39546284. Вони виявили, що її червоний зсув може становити 10,3.

Це означає, що дана галактика перебуває на відстані 13,2 мільярдів світлових років від Землі.

Рекордно далекі галактики найчастіше відрізняються від наших «сусідок». Так, в UDFj-39546284, як виявилося, зірки утворюються дуже рідко. 

Порівняння даних про неї з інформацією про відносно більш близькі галактики показало, що швидкість зореутворення в галактиках всього лише за 170 мільйони років виросла у десять разів.

«Ми здійснили подорож у сиву давнину, підібралися дуже близько до дослідження найперших галактик, які з'явилися приблизно через 200-300 мільйонів років після Великого вибуху», - відзначив один із авторів роботи Гарт Іллінгворт.

Незважаючи на оптимізм авторів роботи, їхні дані є скоріше попередніми.

Справа в тому, що поки вченим вдалося оцінити червоний зсув лише непрямими методами.

Для остаточного підтвердження його потрібно спостерігати спектроскопічно (саме так вдалося підтвердити свою знахідку європейським вченим, що опублікували роботу минулого жовтня). Однак вимірювання червоних зсувів для таких далеких галактик дуже складне і саме по собі становить нетривіальне наукове завдання.

Пошуки далеких космічних об'єктів цікаві тим, що крім «рекорду відстані» вони являють собою «рекорд подорожі в часі». Чим далі перебуває об'єкт, тим більше часу потрібно, щоб пройти відбитому від нього світлу до Землі, тобто тим більш древній «відбиток» об'єкта спостерігають астрономи. Досліджуючи далекі об'єкти, вони працюють «небесними археологами», заглиблюючись у товщу часу.

 

 

За матеріалами: gazeta.ru