Реклама

Що можна побачити впавши у чорну діру?

( 8 Голосів, Всередньому: 4.88 із 5 )
Tuesday, 31 March 2009

chornadiraВчені з Об'єднаного інституту лабораторної астрофізики (Joint Institute for Laboratory Astrophysics) Ендрю Гамільтон (Andrew Hamilton) та Гевін Полхемус (Gavin Polhemus) побудували модель, що показує, як виглядає простір для спостерігача, що впав у сферично симетричну чорну діру.

Чорними дірами називають області в просторі, гравітаційне притягання яких настільки велике, що ні речовина, ні випромінювання не можуть покинути їх. Вважається, що в космосі чорні діри можуть утворюватися при колапсі масивних зірок. Границя області, за яку не виходить світло, одержала назву горизонту подій.

Всередині чорних дір порушуються класичні закони фізики. Проте, деякі розрахунки того, як можуть розвиватися події всередині чорної діри, провести можна. Автори даної роботи вважають, наприклад, що при погляді в горизонтальній площині спостерігач побачить, що випромінювання зміщене в синю область спектру, а при погляді у вертикальній площині помітить зсув у червону область. Можливості перевірити ці висновки на практиці у вчених не буде - спостерігача розірве на шматки гравітаційний вплив ще до того, як він встигне щось побачити.

Вчені проводили всі підрахунки для найпростішої сферично симетричної чорної діри, радіус якої дорівнює радіусу Шварцшильда. Чорні діри, що утворяться при колапсі зірок, мають більш складні характеристики. Однак, як відзначають автори, із часом вони стають все більш схожими на найпростіші чорні діри.

Робота вчених носить не тільки розважальний характер. Теоретичні дослідження "на границі" класичної фізики можуть допомогти у виявленні нових закономірностей і принципів.