Реклама

На Іо під поверхнею виявили цілий океан рідкої магми

( 6 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Monday, 04 July 2011

Іо магмаАмериканські планетологи з Університетів у Мічигані та Каліфорнії впевнені, що на Іо під поверхнею прихований океан магми. Свої висновки дослідники засновують на даних, отриманих від апаратів «Вояджер» і «Галілео.

Відомо, що в 1979-му році апаратура «Вояджера» зафіксувала значну вулканічну активність на Іо. Подальше вивчення одного із чотирьох великих супутників Юпітера показало, що вулкани розподілені по всій його поверхні. При цьому обсяг лави, що вони викидають, перевершує «продуктивність» земних вулканів приблизно у 100 разів.

Апарат «Галілео», що досяг орбіти Юпітера в 2003 році, був завбачливо оснащений магнітометром. І хоча на момент одержання інформації про магнітну взаємодію Іо з Юпітером її не змогли коректно розшифрувати, у наш час саме ці дані дозволили «промацати» надра супутника.

Вдалося з'ясувати, що мантія Іо складається з ультраосновних порід. При плавленні збільшується показник їхньої електропровідності. В результаті створюються умови для екранування внутрішньої області супутника від магнітних збурювань, пов'язаних з обертанням Юпітера.

Розрахунок, за умови, що поверхня Іо є повністю твердою, не узгоджується з даними магнітометра. А от присутність на юпітеріанському супутнику під поверхнею твердої магми розплавленого шару, товщина якого складає близько 50км, відмінно вписуються в модель. Вчені припускають, що океан містить приблизно 20% розплавлених порід і складає близько 10% від загального об'єму мантії. Температура його сягає 1200 градусів Цельсія.

 

 

За матеріалами: scienceblog.ru