Реклама

Дослідники навчились ефективно видобувати уран з морської води

( 5 Голосів, Всередньому: 4.00 із 5 )
Wednesday, 22 May 2013

атоми урануДослідники під керівництвом професора хімії Венбіна Ліна з Університету Північної Кароліни розробили металорганічну сітку, яка може збирати іони урану, розчинені у морській воді. Досі найдосконалішою технологією видобутку урану з морської води вважалися синтетичні волокна, на поверхню яких нанесені особливі хімічні речовини, що зв'язують уран.

На відміну від них, нова сітка у лабораторних тестах працює принаймні у 4 рази ефективніше і легко витягує з води сировину для ядерного палива. У майбутньому подібна технологія може забезпечити альтернативне джерело дорогого палива для реакторів, а також застосовуватися для очищення води, забрудненої радіоактивними речовинами.

Металорганічні структури вважаються дуже перспективними для ряду технологічних рішень, включаючи зберігання газів та розділення сумішей речовин. Структуру металорганічних матеріалів можна налаштувати для виконання різних завдань, наприклад пориста структура використовується у багатьох комерційних адсорбентах. Крім того, як і органічні полімери, металорганічні структури можна «навчити» зв'язуватися з різними специфічними молекулами.

У світовому океані розчинено близько 4 млрд тонн урану - це приблизно у 600 більше всіх запасів урану на суші. Але видобувати уран з морської води надзвичайно складно внаслідок його низької концентрації: 3 частини на мільярд. При сучасних технологіях видобутку знадобилось би використовувати дуже багато пластикового адсорбенту, що призвело б до масштабного засмічення океану пластиком. Цей пластик повинен знаходитись у морській воді кілька тижнів і за цей час крім урану в адсорбент потрапить багато інших «непотрібних» іонів. Все це робить видобуток урану з води дуже трудомісткою і дорогою справою. У цифрах це виглядає наступним чином: кілограм урану, добутого з океану сучасними способами, буде коштувати від $ 1000 до $ 2000 за кілограм, приблизно у 10-20 разів більше поточної ринкової ціни.

Новий матеріал може змінити ситуацію, оскільки він набагато ефективніший. У лабораторії 1 грам металорганічного адсорбенту зміг зібрати понад 200 міліграм урану, що є непоганим показником. Розробники відзначають, що нова технологія може значно скоротити вартість видобутку урану з морської води - навіть якщо «морський» уран буде у 2 рази дорожче «сухопутного», він вже буде конкурентоспроможним внаслідок різних економічних і політичних причин.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: rnd.cnews.ru