Реклама

Новий дивовижний метаматеріал стискається при розтягуванні

( 7 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Thursday, 31 May 2012

дивовижний метаматеріалВчені з Північно-Західного університету (США) розробили дивовижний матеріал, який всупереч здоровому глузду стискається при розтягуванні.

Цей метаматеріал (штучний матеріал із властивостями, які не знайти у природі) відкриває абсолютно нові можливості по створенню захисних механізмів, мікроелектромеханічних систем, штучних м'язів і т.д.

Звичайні матеріали при розтягуванні збільшуються у розмірах, однак новий метаматеріал реагує на розтягування зовсім навпаки - стискається. Уявіть собі шматок стрижня, який ви розтягуєте пальцями - звичайний стрижень стане довшим, але стрижень із нового метаматеріалу навпаки зменшиться у розмірах. Дотепер такий матеріал з негативною стискальністю створити не вдавалося, і вчені очікують, що їхній винахід знайде найширше застосування.

Незвичайні властивості метаматеріалу пов'язані з його унікальною штучною структурою. Процес зміни стану складається із двох умовних фаз: коли матеріал починає розтягуватися, збільшення деформації приводить до фазового переходу та різкого збільшення сили реакції, що змушує матеріал стискатися. Це явище може відбуватися стрибкоподібно і пов'язане саме з фазовим переходом. У побуті фазовий перехід ми можемо спостерігати у вигляді перетворення льоду у воду, а потім у пару. Проте, всі традиційні матеріали у процесі фазового переходу не отримують унікальну властивість негативної стискальності.

Штучна структура нового метаматеріалу складається із двох різних частин. У момент розтягання матеріалу слабкі зв'язки між однією частиною руйнуються та починають зближатися частинки іншої частини, стискаючи матеріал.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: rnd.cnews.ru