Реклама

Вчені створили "суперм'язи" із нанотрубок

( 2 Голосів, Всередньому: 4.50 із 5 )
Friday, 20 March 2009

nanomyazy

Вчені створили з нанотрубок штучні "суперм'язи" - тонкі смужки нового матеріалу, які здатні під впливом електричного струму розширюватися в 4000 разів швидше, ніж це роблять людські м'язи. Робота вчених опублікована в журналі Science. Вченим вдалося встановити, що новий матеріал може скорочуватися до тисячі разів за секунду без наслідків для внутрішньої структури матеріалу.

Новий матеріал являє собою піноподібну субстанцію, виготовлену з вуглецевих нанотрубок діаметром близько 12 нанометрів. Велика кількість пор в "піні" дозволяє домогтися легкості "суперм'язів".

Вчені тестували тонку смужку матеріалу довжиною 25 міліметрів і шириною один міліметр, пропускаючи крізь неї електричний струм. Спочатку струм пускався вздовж смужки. В результаті виникаючі навколо трубок магнітні поля змушували їх відштовхуватися, що приводило до розширення матеріалу. Вимірювання показали, що ширина смужки могла збільшуватися в 2,2 рази.

Пропускання струму впоперек смужки приводило до зовсім іншого ефекту: магнітна взаємодія нанотрубок приводила до їхнього зближення. В результаті збільшувалася щільність і твердість по одному з напрямків. Вимірювання показали, що при впливах перпендикулярно поверхні смужки новий матеріал стає твердішим за сталь. При цьому по інших напрямках твердість збільшується досить незначно.

В рамках роботи дослідники зацікавилися умовами, при яких дані "м'язи" можуть працювати. Було встановлено, що робочі температури лежать у межах від мінус 193 до 1627 градусів по Цельсію.

Самі дослідники сподіваються, що їхнє відкриття знайде застосування в космічній, електронній промисловості, а також при виробництві сонячних батарей.

 

 

За матеріалами: lenta.ru