Реклама

Японські фізики виявили раніше невідомий тип нейтринних осциляцій

( 4 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Thursday, 16 June 2011

нейтринний детекторФізики, що аналізують дані, зібрані нейтринним детектором T2K у Японії, виявили свідчення того, що мюонні нейтрино можуть перетворюватися в електронні. Дотепер вчені не спостерігали цей тип перетворень. Про результати роботи пише портал Nature News.

Нейтрино - це дуже легкі елементарні частинки, які беруть участь у двох із чотирьох фундаментальних фізичних взаємодіях - слабкій та гравітаційній. Нейтрино практично не взаємодіють із іншими типами речовини, тому їх складно вивчати. Проте, на сьогоднішній день вченим відомо, що нейтрино діляться на три типи - електронні, мюонні і тау-нейтрино, і, принаймні, між деякими із цих типів можливі переходи (тобто нейтрино одного типу можуть перетворюватися в нейтрино іншого типу - цей процес одержав назву осциляцій).

У ході експерименту вчені на прискорювачі J-PARC (Japan Proton Accelerator Research Complex) у Токаї отримували мюонні нейтрино, посилаючи високоенергетичний пучок протонів у графітову мішень. Ці нейтрино потім направлялися на величезний детектор Super-K, що знаходиться за 295 кілометрів від J-PARC у цинковій шахті Каміока на глибині в один кілометр. Вчені аналізували дані, зібрані детектором у період із січня 2010 року по 11 березня 2011 року, коли прискорювач у Токаї був виключений внаслідок землетрусу.

В цілому детектор Super-K зареєстрував 88 подій, що відповідають виявленню нейтрино, і шість із них з високою ймовірністю відповідали виявленню електронних нейтрино. Ці дані приводить портал Interactions.org. Статистичні оцінки передбачають, що близько 1,5 подій можуть являти собою випадковий шум, що досяг детектора, але навіть із урахуванням цього, ймовірність виявлення детектором саме електронних нейтрино становить 99,3 відсотки.

Нові дані допоможуть вченим досліджувати питання про те, чи однакові властивості нейтрино та антинейтрино - вивчивши осциляції останніх, фізики можуть зрівняти їхню частоту із частотою осциляцій "звичайних" нейтрино. Ця інформація, у свою чергу, необхідна фахівцям для того, щоб пояснити, чому в спостережуваному Всесвіті практично немає антиматерії, хоча в ході Великого вибуху була створена рівна кількість цих двох типів матерії.

 

 

За матеріалами: lenta.ru