Реклама

Інженери розробили мікрочип зі здатністю до саморегенерації

( 4 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Thursday, 14 March 2013

мікрочипКоманді вчених та інженерів вдалося створити крихітний мікрочип, підсилювач потужності міліметрових хвиль, який здатний відновлювати працездатність навіть після серйозних пошкоджень.

Вчені з Каліфорнійського технологічного інституту створили електроніку, яка самовідновлюється після пошкоджень. Приладам на її основі будуть не страшні короткі замикання, радіаційне опромінення, механічні пошкодження і т.д.

У ході експериментів різні частини мікрочипа навіть знищували потужним лазером, але все одно "розумна" схема відновлювала працездатність менш ніж за секунду. При цьому чип настільки малий, що на дрібну монету можуть поміститися 76 таких пристроїв.

"Це було неймовірно вражаюче. Мені здається, що ми були свідками наступного кроку в еволюції інтегральних схем, - говорить один з розробників унікальної технології Алі Хаджімірі. - Ми буквально підірвали половину підсилювача і випарували багато його компонентів, включаючи транзистори. Тим не менш, він зміг відновитися і продемонстрував майже максимальну продуктивність".

Досі навіть дрібні несправності часто виявляються фатальними для інтегральних мікросхем. Фахівці з Каліфорнійського технологічного інституту вирішили створити мікрочипи, що володіють чимось на зразок "імунної системи", яка виявить проблему і відновить працездатність чипа.

мікрочип

У результаті вдалося створити прототип подібної мікросхеми. "Невразливий" підсилювач потужності включає безліч надійних датчиків, які контролюють температуру, струм, напругу і споживану потужність. Інформація з цих датчиків подається на центральний процесор, який виступає в якості «мозку» системи. Процесор аналізує ефективність роботи підсилювача і, якщо це необхідно, перемикає функції тих чи інших компонентів.

Цікаво, що "мозок" не функціонує на основі алгоритмів, тобто не обов'язково заздалегідь передбачати всілякі типи поломок. Замість цього процесор робить висновки на основі сукупних показників датчиків. Простіше кажучи, система завжди автоматично знаходить оптимальну конфігурацію для максимальної продуктивності, "не цікавлячись" причиною поломки.

Таким чином, складні мікросхеми можуть автоматично підтримувати високу ефективність роботи у найрізноманітніших умовах, наприклад при перегріві чи падінні напруги. У випадку серйозного пошкодження така мікросхема збереже хоча б мінімальну працездатність, що у деяких ситуаціях може врятувати життя людей.

Сьогодні без електроніки неможливо уявити жодну область діяльності. Фактично, наша цивілізація базується саме на комп'ютерах, і надійність цих машин має першорядне значення. "Невразливі" мікросхеми безсумнівно стануть важливим кроком до наднадійних космічних кораблів, автомобілям, літаків і т.д.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: rnd.cnews.ru