Реклама

Із нанотрубок випадково створили супергуму

( 4 Голосів, Всередньому: 4.00 із 5 )
Wednesday, 08 December 2010

superhumaЗ вуглецевих нанотрубок створений гумоподібний матеріал, що зберігає свої властивості в діапазоні температур від мінус 196 до 1000 градусів Цельсія та може застосовуватися як при створенні космічних апаратів, так і для виготовлення взуття.

Про те, що гума має різні властивості при різних температурах, знає кожен автолюбитель. Щоб його автомобіль нормально їздив узимку, перед настанням холодів він змінює літні шини на зимові. Автолюбитель так робить тому, що літня гума в холодну погоду збільшує ризик заносів й істотно подовжує гальмовий шлях. Із всіх видів гум свої властивості в найбільшому діапазоні температур зберігає силіконова гума, вона поводиться однаково і при температурі -55 градусів Цельсія, і при температурі 300 градусів Цельсія.

Але тепер вчені створили новий гумоподібний матеріал, що зберігає в’язкі та пружні властивості в істотно більш широкому діапазоні температур.

Творцями цього матеріалу є вчені з Національного інституту передової промислової науки та технологій (AIST), що розташований у місті Цукуба (Японія). Цей матеріал має пружні й в'язкі властивості, тобто він, як гарна гума, може бути розтягнутий, але при відсутності зовнішніх сил він швидко повертається до своєї початкової форми.

Ці властивості матеріал зберігає в діапазоні від -196 до +1000 градусів Цельсія. Дане відкриття було зроблено дещо випадково. Команда дослідників під керівництвом китайського фахівця Сю Міна раніше працювала над створенням масиву з вуглецевих нанотрубок.

Такий масив, який самі вчені називають не інакше як «ліс», потенційно має безліч можливостей для застосування, наприклад, щоб бути основою для запам'ятовувальних пристроїв з безпрецедентною щільністю даних або ж використовуватися у високоефективних системах охолодження. При створенні масиву ріст вуглецевих нанотрубок відбувається строго вгору, але вчені виявили, що якщо в процесі «вирощування» масиву змінити каталізатори, то замість «лісу» виходить структура, яку автори порівнюють із «клубком виноградної лози» у джунглях. Ця структура являє собою сітку взаємозалежних і заплутаних нанотрубок.

Дослідивши новий матеріал, вчені виявили, що він має такі ж в'язкі та пружні властивості, як силіконова гума при кімнатній температурі.

Але, на відміну від силіконової гуми, що стає крихкою при низьких температурах, а при високих просто руйнується, новий матеріал залишається гнучким у діапазоні майже 1200 градусів!

Як повідомляє PhysOrg, дослідники припускають, що така термічна стабільність могла виникнути в результаті дисипації енергії в точках контакту нанотрубок одна із одною. Але дана гіпотеза ще потребує додаткових перевірок. Справа в тому, що в'язкі та пружні властивості нанотрубок погано вивчені, але, судячи з роботи Сю Міна та його колег, дана область досить перспективна для наукових досліджень.

Мін, до речі, заявляє, що при необхідності він зі своєю командою може провести додаткову роботу й залежно від технологічного застосування одержати матеріал з більш пружними або більш м'якими властивостями.

Результати даної роботи опубліковані в статті журналу Science.

 

 

За матеріалами: gazeta.ru