Реклама

Квантовий комп'ютер D-Wave розв'язав складну математичну задачу за 270 мс

( 12 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Friday, 20 January 2012

квантовий комп'ютер D-WaveПредставники D-Wave Systems оголосили про те, що їм вдалося за допомогою свого квантового комп'ютера вирішити одну з найбільш "важких" обчислювальних задач. При розв'язанні цього завдання було задіяно 84 з 128 кубітів, а сам процес зайняв 270 мілісекунд часу.

Компанія D-Wave Systems відома тим, що вона є єдиним на сьогоднішній день виробником квантових комп'ютерів. У певних колах можна почути два види відгуків про цю компанію, з одного боку, компанія працює на самій межі нової інноваційної обчислювальної технології, а з іншого боку - компанія не бажає надати у розпорядження широкої громадськості технологію, яку вже так довго чекають люди. Але, незважаючи на таке розходження у думках, компанія продовжує займатись своєю справою і просуватися вперед.

Кубіти, квантові біти - це фундаментальні одиниці квантової інформації, вони у чомусь схожі на класичні біти, а дечим сильно від них відрізняються. Головна особливість кубітів полягає у тому, що вони, використовуючи закони квантової механіки, можуть перебувати відразу в декількох логічних станах. Класичний біт може мати значення або 1 або 0, а кубіт може бути одночасно і 0, і 1, і ще чимось середнім між ними.

Такі властивості кубітів дозволяють реалізувати квантові обчислювальні системи, що докорінно відрізняються від звичайних систем, але переважають їх у багато разів за швидкістю та обчислювальною потужністю. Ще десятиліття тому перші квантові комп'ютери, використовуючи кілька кубітів, були здатні розкласти числа на множники і виконати інші обчислення рівня середньої школи. Але у наш час область квантових обчислень просунулася набагато вперед і її флагманом є квантовий комп'ютер D-Wave, який має 128 кубітів і коштує близько 10 мільйонів доларів.

Для доказу того факту, що область квантових обчислень рухається вперед, вчений компанії D-Wave Женгбінг Бієн (Zhengbing Bian) використав один з комп'ютерів компанії для розв'язання дуже ресурсомісткого обчислювального завдання, яким є побудова двоколірного графа чисел Рамсея. Що таке теорема і граф Рамсея пояснювати не будемо, щоб сильно не відхилятись від теми, цю інформацію досить легко знайти у мережі. Вся справа у тому, що рішення цього завдання для комп'ютера є неймовірно важким у плані ресурсів і обчислювальної потужності, на розв'язання цього завдання звичайному комп'ютеру середньої потужності знадобилося б 10250 років часу. Отож, повторюючись, квантовому комп'ютеру D-Wave на це знадобилось всього 270 мілісекунд.

Безпосередньо для розв'язання задачі Рамсея в обчисленнях було задіяно 28 кубітів, інші 56 використовувалися для пошуку та усунення помилок. І оскільки розв'язувана задача, задача Рамсея, була розв'язана математиками раніше іншими методами, видані комп'ютером D-Wave результати збіглися з одним із восьми правильних її розв'язань.

Цікаво буде подивитись, як вплине це досягнення на довіру людей до технологій D-Wave, адже ще є деякі фахівці, які вважають, що квантові обчислення реалізувати сьогодні ще неможливо. Але, так чи інакше, квантовий комп'ютер D-Wave був нещодавно придбаний компанією Lockheed Martin і трудиться на її благо. Компанія Google також виявляє інтерес до квантових технологій D-Wave, збираючись використовувати їх у новій системі пошуку.

Препринт роботи доступний на сайті arXiv.org.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: dailytechinfo.org