Реклама

Запропоновано схему нейроморфних чипів, що працюють за принципами спінтроніки

( 3 Голосів, Всередньому: 4.67 із 5 )
Monday, 18 June 2012

нейроморфний чипІнженери з Intel запропонували нову схему комп'ютерних чипів, що частково копіюють принципи роботи головного мозку. Нову схему вони назвали нейроморфним чипом. В її основі лежить використання не традиційної електроніки, а так званої спінтроніки - систем, у яких переносником інформації є спін частинок, а не електричний сигнал.

Спроби створення систем на принципах, аналогічних принципам роботи головного мозку, здійснюють вже давно. До таких систем відносяться, наприклад, нейронні мережі, які використовуються, зокрема, для розв'язання завдань розпізнавання образів і дискримінантного аналізу. На даний час активно ведуться спроби апаратної реалізації систем, що працюють за принципами, відмінними від класичних ЕОМ.

В основі нейроморфного чипа лежать два класи пристроїв. Перший клас - наномагнітні вентилі. По суті, це мікроскопічні шматочки металу, які, залежно від спіну електрона, який проходить крізь них, приймають різне положення, відповідно замикаючи та розмикаючи ланцюг. Другий клас - мемристори, резистори з пам'яттю. Сам термін з'явився у 1971 році, проте перший працюючий мемристор був створений лише у 2008 році.

нейроморфний чип

Використовуючи вентилі та мемристори, інженери запропонували схему "нейрона" - найпростішої цеглинки чипа, що працює схожим на нейрон у людському мозку чином. За словами вчених, їхні нейрони піддаються масштабуванню і можуть бути використані для апаратної реалізації досить складних нейронних систем. До плюсів створеної вченими з Intel архітектури відноситься те, що для обчислень вона вимагає у 15-300 разів менше енергії, ніж звичайні комп'ютери.

Цікаво, що ще у 2009 році у журналі Nature з'явилася стаття, автори якої довели, що у кремнії при кімнатній температурі може існувати потік електронів з поляризованим спіном. Це означає, що для створення спінтроніки можна буде використовувати вже існуючі потужності.

Стаття дослідників поки не прийнята до публікації, однак її препринт доступний на сайті arXiv.org.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: lenta.ru