Реклама

Cray XT Jaguar - новий лідер серед суперкомп'ютерів для наукового моделювання

( 2 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Sunday, 12 April 2009

jaguarcompУ фантастичному романі Дуґласа Адамса раса надрозумних істот побудувала гігантський комп'ютер для одержання відповіді на Головне Питання Життя, Всесвіту та Всього Такого. Отримана через сім з половиною мільйонів років відповідь не сподобалася нікому. Залишається сподіватися, що відповіді нового суперкомп'ютера «Ягуар», у завдання якого входить розрахунок складних процесів, підійдуть вченим, що задають питання.


Основними напрямками, у яких новий суперкомп'ютер проявить свою електронну спритність, стануть розрахунки наслідків зміни клімату, моделювання вибуху наднових зірок і вивчення структур води. Для цього «Ягуар» оснащений 181 тис. процесорних ядер, подібних тим, які стоять у персональних комп'ютерах.

Пікова продуктивність «Ягуара» складе 1,64 петафлопс, тобто за секунду він може зробити півтора мільйона мільярдів обчислювальних операцій із плаваючою комою. Схожою продуктивністю володіє в цей час лише один комп'ютер на Землі – Roadrunner, що  обслуговує обчислення Міністерства енергетики США в області атомних досліджень.

Однак в обчислювального хижака є шанс зайняти перше місце в щорічному рейтингу продуктивності суперкомп'ютерів, адже в окремих типах обчислень він запросто обжене свого конкурента Roadrunner'a.

У цей час проводяться останні налагоджувальні тести комп'ютерного гіганта, розташованого в Національному Центрі комп'ютерних наук США (NCCS), а вже через кілька днів «Ягуар» прийме корисне навантаження – перший повноцінний дослідницький проект. На першому етапі його роботи запланований розрахунок даних і моделювання в рамках 21 дослідження в області біології, хімії, екології.

Серед цієї безлічі проектів директор NCCS Оук Ріджі називає нову глобальну модель атмосфери Землі із кроком 14 кілометрів, замість моделей із кроком сітки 55 і 100 кілометрів, що використовувалися раніше. Така точність дозволить врахувати нюанси руху повітря, викликані локальними причинами - наприклад, особливостями рельєфу місцевості.
Крім того, з кінця липня цього року «Ягуар» стане постійним учасником міжнародного проекту по дослідженню клімату Землі. У цій якості він буде надавати щомісячний прогноз кліматичних змін на найближчий період часу.

«Ягуар» вже назвали найекологічнішим комп'ютером у світі. Він не тільки призначений для складних обчислень у сфері охорони природи (наприклад, моделювання процесу горіння палива в дизельному двигуні для підвищення ефективності його витрати), але й сам демонструє турботу про навколишнє середовище. Адже для його створення використані процесори з пониженим тепловиділенням.

 

 

За матеріалами: pravda.ru