Реклама

12,5 Гбіт/c - нова бездротова технологія Made in Europe

( 2 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Monday, 16 March 2009

radiohvylСьогодні ще не всі країни у світі розгорнули в себе стільникові мережі третього покоління, одиниці готуються до мереж 4G. Однак дослідників не влаштовують можливості ні 3G, ні 4G, тому в Європі представлений прототип нової бездротової системи зв'язку, здатної в теорії передавати до 12,5 Гігабіт даних за секунду.

Нова технологія не схожа ні на Wi-Fi, ні на WiMax, тому що працює вона в міліметровому та субміліметровому діапазоні радіочастот. Дотепер цей діапазон стосовно до телекомунікацій майже ніхто не розглядав, сфера його застосувань - це радарні системи, системи безпеки, радіоастрономічні телескопи, військові системи.

Розробники технології говорять, що хоч їм і вдалося зробити "квантовий стрибок" у продуктивності за рахунок об'єднання перспективних радіо- і оптичних технологій, практична реалізація новинки в Європі з'явиться не раніше, ніж в 2012-2014 роках. Розробка системи надшвидкої передачі даних велася в рамках проекту IPHOBAC (Integrated Photonic mm-Wave Functions For Broadband Connectivity), що спонсорується Євросоюзом. У розробці брали участь представники як академічних, так і промислових кіл.

Теоретично, субміліметрова система здатна функціонувати в діапазоні від 30 до 300 гігагерц (в WiMax 2,4-2,6 ГГц), а довжина хвилі тут може бути від 1 до 10 міліметрів, у деяких модифікаціях передбачені хвилі довжиною менше 1 мм. За словами творців новинки, зараз цей діапазон майже по усьому світі являє собою "чисте поле" і не працює в ньому майже ніхто.

У Брюсселі говорять, що поки вони не мають наміру ліцензувати технологію, створену IPHOBAC, іншим країнам, замість цього тут мають намір розвивати її самостійно й відроджувати обладнання із брендом Made in Europe. При цьому, кілька компаній з Японії й США все-таки брали участь у розробці і вони, ймовірно, отримають доступ до новинки.

Європейські інженери в найближчі 2 роки мають намір досліджувати роботу мереж передачі даних у діапазоні від 30 до 325 Гігагерц, щоб знайти оптимальне співвідношення "швидкість/витрати/якість".

Технічно система повинна стати рішенням операторського класу й складатися із двох складових: радіочастотної та оптичної. Перша буде працювати на частоті близько 110 ГГц, друга - у діапазоні близько 300 ГГц. Також у системі будуть задіяні лазерні модулятори для шифрування/дешифрування сигналу із частотою 60 ГГц.

Координатор проекту Андреас Штер говорить, що об'єднання сучасної фотоніки та радіохвиль субміліметрового діапазону приховує в собі величезний потенціал у сфері передачі даних. "Тут є унікальні можливості для передачі великих пакетів даних із частотним рознесенням по каналах, субміліметровий діапазон зараз майже незашумлений, сам він по собі не небезпечний ні для людини, ні для електронних приладів", - розповідає Штер.

Він також відзначає, що на базі нової технології можуть бути створені не тільки нові бездротові мережі, але й цілий новий клас продуктів.

Перший завершений компонент системи - 60-гігагерцевий фотонний бездротовий передавач уже був показаний торік на виставці ICT 2008 у французькому Ліоні, де за допомогою нього винахідники запросто передавали за лічені секунди фільми в HD-якості між комп'ютером, домашньою приставкою та сервером. Вже перша версія системи показала продуктивність на практиці в 3 Гігабіти за секунду.

"Схожа технологія була оптимізована й для телекомунікаційних мереж, причому її швидкість була збільшена до 12,5 Гбіт/сек, що в 1500 разів швидше швидкостей 4G", - розповів Штер. За його словами, зацікавленість у системі виразило і Європейське космічне агентство, що розглядає можливість використання такої системи для розробки космічних телекомунікаційних систем.


За матеріалами: cybersecurity.ru