Реклама

Вирішено одну із основних проблем квантових комп'ютерів

( 4 Голосів, Всередньому: 4.75 із 5 )
Wednesday, 10 November 2010

kvant_kompКвантовий комп'ютер - блакитна мрія людства. Якщо його коли-небудь побудують, то в порівнянні з ним сьогоднішні суперкомп'ютери здаватимуться звичайними рахівницями. Незважаючи на те, що за останні двадцять років у розумінні того, як він працює і як його можна зробити, він як і раніше залишається недосяжною метою. Однак, схоже, сьогодні одне з найважливіших перешкод, що стоять перед творцями квантового комп'ютера, вдалось перебороти.

Говорячи вже зовсім спрощено, квантовий комп'ютер - це ансамбль пов'язаних (переплетених) між собою квантових бітів або кубітів, кожний з яких являє собою набір атомів або елементарних частинок на зразок електронів. Якщо змінити квантовий стан одного з них (наприклад, змінити спін), то зміняться й квантові стани інших - так, щоб загальний квантовий стан залишився незмінним. Зміна стану одного кубіта можна порівняти з введенням даних, а реакцію інших кубітів - видачею результату обчислень. Стверджують, що коли квантовий комп'ютер нарешті створять, він докорінно змінить наші уявлення не тільки про комп'ютери, але навіть і про саму математику.

Але зробити його дуже важко, у тому числі й тому, що квантові обчислювальні системи дуже ненадійні й схильні до помилок. Два фізики, британець і австралієць, придумали, як із цією напастю впоратися. Вони знайшли спосіб коректувати помилки навіть у тому випадку, якщо частина кубітів взагалі зникла із квантового комп'ютера. Система, використовувана ними, так званий "код виправлення помилок", що працює по тому ж принципу, по якому працює наш мозок, коли ми розмовляємо по телефоні при поганому зв'язку. Ми розуміємо, про що мова йде, навіть якщо не чуємо окремі звуки або слова, і точно так само квантовий комп'ютер відновлює результати при загублених кубітах. До свого власного подиву дослідники виявили, що квантовим комп'ютерам притаманний дуже високий "поріг помилок" - інформацію можна відновити, навіть якщо загублено чверть усіх кубітів. Такі фокуси неможливі з рахівницями, у яких загублена чверть кісточок, неможливі вони й із існуючими комп'ютерами.

 

 

За матеріалами: rnd.cnews.ru