Реклама

Черговий "найшвидший мікропроцесор у світі" від IBM

( 4 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Sunday, 05 September 2010
z196_processor
Корпорація IBM сьогодні анонсувала свій новий мікропроцесор z196, створений на архітектурі Power 7. Як завіряють інженери корпорації, даний мікропроцесор є найшвидшим у світі, тому що тактова частота чотирьох його ядер, розміщених на одному кристалі, становить 5,92 ГГц. Для порівняння тактова частота найшвидших процесорів Intel становить 3,33 ГГц.

Втім, справедливості заради, потрібно відзначити, що тактова частота - це ще не гарантія продуктивності чипа в реальних додатках, тому що є й інші показники, наприклад, кількість ядер, підтримувані ними інструкції, загальна логіка процесора й маса інших факторів.

Новий мікропроцесор IBM повинен буде зайняти своє місце в анонсованих раніше мейнфреймах IBM z196, які IBM під час анонсу близько місяця тому також назвала "найпотужнішими мейнфреймами" у світі. Будова чипа z196 у корені відрізняється від тих же Intel Xeon чи AMD Opteron, і хоча зовні тут реалізовані всі ті ж моменти: багатоядерність, багаторівнева кеш-пам'ять, вбудований контролер пам'яті та ін., будова цього чипа зовсім несхожа на масові процесори.

Ключова особливість цього чипа в тому, що він може досить довго працювати в режимах 100%-го навантаження. Якщо звичайний сервер входить у пікові режими лише зрідка, то мейнфрейм створений для того, щоб основну частину часу власне працювати. Своє застосування новинка повинна буде знайти в мейнфреймах, закуповуваних великими банками, розподіленими роздрібними організаціями, науковими лабораторіями та іншими користувачами, яким доводиться постійно працювати з великими обсягами інформації.

z196_mainframe_cpu

Тактова частота, закладена в новому чипі, є рекордною для комерційних процесорів, доступних на сьогодні. Однак у компанії впевнені, що весь його потенціал буде задіяний. Згідно із прогнозами компанії Berg Insight, кількість активних користувачів мейнфреймів, що працюють у банківській і роздрібній сферах, виросте з 55 млн чоловік в 2009 році до 894 млн чоловік в 2015 році. Отже, зростуть і обсяги інформації, призначеної для обробки.

У розробку z196 IBM вклала близько 1,5 млрд доларів, так само як і у всю лінійку мейнфреймів zEnterprise, що знаходилася в розробці більше трьох років.

У новому процесорі знаходяться не тільки чотири ядра, але й частини елементів DRAM-пам'яті, щоб зробити обмін даними максимально швидким. Нова технологія, відповідно до термінології IBM, отримала назву eDRAM і вона повинна підняти реальну швидкість чипа в рази. Щось подібне раніше реалізувала Intel у процесорах Itanium і Xeon 7500, також призначених для корпоративних користувачів.

z196_cache_hub

До речі кажучи, в одному мейнфреймі може бути розміщено 96 таких "найпотужніших" процесорів, що дозволяє машині робити майже 4,8 трлн операцій у секунду - в 17 000 разів більше, ніж у першого комерційного мейнфрейма IBM System 360, випущеного в 1970 році.

Ще однією особливістю, що виділяється, тут є розмір кеш-пам`яті. Розмір кешу третього рівня (він же пов'язаний з eDRAM) становить 25 мегабайт, а четвертого рівня - вже 192 мегабайт. Створений z196 по 45-нм технологічному процесі на базі технології CMOS SOI (silicon-on-insulator).

 

 

За матеріалами: cybersecurity.ru