Реклама

Європейські інженери розробили гнучкий процесор на базі органічних напівпровідників

( 4 Голосів, Всередньому: 4.75 із 5 )
Sunday, 27 February 2011

гнучкий процесорНа цьому тижні в рамках технічної конференції ISSCC (International Solid-State Circuits Conference) група європейських інженерів показала перший у світі процесор, створений на базі органічних напівпровідників. Процесор складається з 4000 органічних транзисторів і має 8-бітну логіку. По своїй потужності органічний процесор приблизно відповідає кремнієвим чипам, що випускалися в 1970-х, однак на відміну від тих чипів, у нього є одна перевага - він гнеться.

Розробники пристрою говорять, що органічний процесор можна використовувати в різноманітних пристроях: сенсорах, гнучких дисплеях і інших пристроях. Нові процесори можна буквально обмотати навколо якої-небудь поверхні, що може бути дуже корисним у харчовій і фармацевтичній промисловості. Такі чипи, наприклад, можна було б використовувати для дослідження харчових продуктів на предмет їхньої придатності до вживання, або як керуюче рішення для медичних систем, що нагадують про необхідність прийняти таблетку або зробити укол.

Ян Гено, фахівець в області молекулярної електроніки в бельгійському нанотехнічному центрі Imec, говорить, що сьогодні виготовити гнучкий процесор досить важко, тому що всі технологічні процеси, пов'язані із проектуванням чипів, орієнтовані на тверді матеріали, насамперед кремній. Гено говорить, що однією з переваг органічних чипів є їх монокристалічна структура, що зручно для створення транзисторних затворів. В них при подачі на транзистор напруги вище заданої межі, затвор перемикається. Правда, в органічних чипах, говорять розробники, дещо інший поріг перемикання.

У випадках, коли органічні транзистори працюють самі по собі, наприклад як в електронних дисплеях рідерів, збій одного або декількох транзисторів не впливає на загальну роботу системи. Інша справа інтегральні схеми, тут збій навіть одного транзистора може припинити роботу всього ланцюга.

Щоб уникнути даної ситуації, команда бельгійських інженерів впровадила інновацію - був створений ще один затвор на виході кожного транзистора, що дозволило краще контролювати електричний струм і електричне поле в цілому на мікросхемі.

Показаний зразок органічного процесора створенийі бельгійськими дослідниками на базі 25-мікрометрової гнучкої підкладки на базі поліетилен-нафталата або, простіше кажучи, пластику. Вище знаходиться такий же тонкий шар золотого покриття, використовуваного для друку плати та контактів. Далі розташовані, власне, транзистори, зроблені з пентацена. Створений чип-"сандвіч" дослідники називають придатним для роботи в широкому діапазоні температур.

У рамках випробувань інженери підключили чип до мікросхеми пам'яті та логічного блоку. Створена система змогла виконувати 6 команд за секунду.

Гено говорить, що на додаток до перерахованих переваг, гнучкі чипи при інших аналогічних показниках приблизно в 10 разів дешевше кремнієвих. Проблема полягає лише в тому, щоб налагодити масове виробництво сировини для чипів і обладнання для друку органічних процесорів. "Створювати органічні чипи не так важко, як може здаватися", - запевняє дослідник.

Разом з тим, бельгійські дослідники сумніваються, що в майбутньому органічні процесори можна буде будувати по образу кремнієвих, коли на підкладці розміщаються мільйони транзисторів. Однак нішевим продуктом м'які органічні процесори цілком можуть стати.

 

 

За матеріалами: cybersecurity.ru