Реклама

Вперше в історії зроблено безпосередній знімок подвійної спіралі ДНК

( 3 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Tuesday, 04 December 2012

переше фото ДНКЧерез п'ятдесят дев'ять років після того, як вчені Джеймс Уотсон (James Watson) і Френсіс Крік (Francis Crick) визначили, що молекули ДНК мають форму подвійної скрученої спіралі, італійським вченим вдалося отримати перший безпосередній знімок спіралі молекули ДНК, що зберігає у собі всю генетичну інформацію, що відповідає за ріст і розвиток усіх живих організмів на нашій планеті. Група вчених з університету Magna Graecia University в Катандзаро, Італія, очолювана професором Енцо Ді Фабріціо (Enzo Di Fabrizio), отримала знімок молекули ДНК, використовуючи нові та унікальні технології електронної мікроскопії.

Раніше вченим вдавалося лише побічно спостерігати будову молекули ДНК. Форма подвійної спіралі молекули ДНК була підтверджена за допомогою методу під назвою рентгенівська кристалографія, в якому форма досліджуваного матеріалу розраховується виходячи з даних поглинання і заломлення рентгенівських променів, що зіштовхуються з молекулами матеріалу-зразка. Але Ді Фабріціо і його колеги розробили нову технологію, яка дозволила отримати пряме зображення молекули ДНК. За допомогою технологій, які використовуються при виготовленні напівпровідникових приладів, науковці створили поверхню з виступаючими з неї кремнієвими стовпчиками. Поверх цієї поверхні був нанесений шар розчину, в якому плавали молекули ДНК. Після того, як вода була швидко випарувана з розчину, між деякими кремнієвими стовпчиками залишилися натягнутими нитки молекул ДНК, які і стали "фотомоделями" для проведення подальшої зйомки.

переше фото ДНК

Крізь залишені в основі отвори натягнуті нитки молекул ДНК були "освітлені" інтенсивними променями з електронів, завдяки чому на спеціальних датчиках було отримане зображення молекули, що має досить високу роздільну здатність. На більшості зображень, отриманих групою Ді Фабріціо, замість однієї молекули видно сплетіння з декількох молекул і "вузли", що складаються з уривків молекул ДНК. Це сталося тому, що енергії електронів, які опромінювали молекулу, було цілком достатньо для того, щоб зруйнувати зв'язки у цій молекулі, розбити її на короткі уривки та навіть розділити одну від одної дві паралельні частини однієї спіралі.

переше фото ДНК

Найближчим часом науковці збираються провести ще одну зйомку молекул ДНК. Але на цей раз вони планують використати більш чутливі датчики та інше обладнання, що дозволить зменшити енергію використовуваних для зйомки електронів і залишити спіраль ДНК цілою.

Нова технологія зйомки молекул ДНК дозволить вченим спостерігати за взаємодіями ДНК і деяких інших найважливіших компонентів клітин живих організмів, таких як РНК. А це, у свою чергу, дозволить вченим ще глибше проникнути у таємниці природи і її найцікавіших творінь - живих організмів.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: dailytechinfo.org