Африканських слонів поділили на два різні біологічні види |
Sunday, 26 December 2010 | ||||
Африканські слони, що живуть у лісах та в савані, виявилися двома різними біологічними видами. Такий висновок був зроблений за підсумками аналізу геномної ДНК цих тварин і порівняння отриманих послідовностей із ДНК азіатських слонів і ДНК вимерлих мамонтів і мастодонтів. Робота дослідників опублікована в журналі PLo One, а коротко про неї пише портал ScienceNOW. Зовнішній вигляд слонів, що живуть в Африці, досить помітно відрізняється залежно від того, де саме живуть тварини. Хоботні, які населяють ліси, мають більш довгі й прямі бивні в порівнянні зі слонами із саван. Крім того, у слонів з лісів округлі вуха, що не мають загострення в нижній частині, характерного для мешканців саван. Нарешті, лісові слони в середньому на один метр нижчі та важать у півтора рази більше. Проте, вчені зараховували слонів з саван і лісів до двох різних підвидів одного виду - Loxodonta africana africana і Loxodonta africana cyclotis відповідно. В 2001 році колектив вчених на підставі аналізу мітохондріальної ДНК (ДНК, що міститься в особливих клітинних органелах мітохондріях і передається від матері до дочки) дійшов висновку, що два підвиди в дійсності є двома різними видами. Пізніше цей висновок був підтверджений фахівцями, що працювали з геномною ДНК африканських слонів. Але результати обох досліджень задовільняли не всіх біологів (зокрема, на підставі аналізу мітохондріальної ДНК можна робити висновки тільки про еволюційну історію самок).
Автори нової роботи порівнювали між собою великі фрагменти ядерної ДНК не тільки двох спірних груп слонів, але також споріднених їм азіатських слонів і вимерлих хоботних (при цьому ядерна ДНК мастодонта була отримана вперше). У підсумку вченим вдалося встановити еволюційні взаємозв'язки між всіма вивченими тваринами, і одержати велику кількість генетичних даних, які підтверджували висновок про те, що L. africana africana і L. africana cyclotis - це два різних види, що розділилися у проміжку між 6,7 та 1,9 мільйони років тому.
Нещодавно з'ясувалося, що через помилку в класифікації скатів (два види цих риб приймали за один) люди майже повністю винищили один із видів. Рибалки систематично відловлювали більших представників гладкого скату Dipturus batis, а аналіз ДНК виявив, що вони відносяться до окремого виду, який, у підсумку, виявився на межі вимирання.
За матеріалами: lenta.ru Наступні новини у розділі:
Попередні новини у розділі:
|