Реклама

Африканських слонів поділили на два різні біологічні види

( 3 Голосів, Всередньому: 4.33 із 5 )
Sunday, 26 December 2010

slon-afrykaАфриканські слони, що живуть у лісах та в савані, виявилися двома різними біологічними видами. Такий висновок був зроблений за підсумками аналізу геномної ДНК цих тварин і порівняння отриманих послідовностей із ДНК азіатських слонів і ДНК вимерлих мамонтів і мастодонтів. Робота дослідників опублікована в журналі PLo One, а коротко про неї пише портал ScienceNOW.

Зовнішній вигляд слонів, що живуть в Африці, досить помітно відрізняється залежно від того, де саме живуть тварини. Хоботні, які населяють ліси, мають більш довгі й прямі бивні в порівнянні зі слонами із саван. Крім того, у слонів з лісів округлі вуха, що не мають загострення в нижній частині, характерного для мешканців саван. Нарешті, лісові слони в середньому на один метр нижчі та важать у півтора рази більше.

Проте, вчені зараховували слонів з саван і лісів до двох різних підвидів одного виду - Loxodonta africana africana і Loxodonta africana cyclotis відповідно. В 2001 році колектив вчених на підставі аналізу мітохондріальної ДНК (ДНК, що міститься в особливих клітинних органелах мітохондріях і передається від матері до дочки) дійшов висновку, що два підвиди в дійсності є двома різними видами. Пізніше цей висновок був підтверджений фахівцями, що працювали з геномною ДНК африканських слонів. Але результати обох досліджень задовільняли не всіх біологів (зокрема, на підставі аналізу мітохондріальної ДНК можна робити висновки тільки про еволюційну історію самок).

slon-lis
Африканський лісовий слон (Loxodonta africana cyclotis)

Автори нової роботи порівнювали між собою великі фрагменти ядерної ДНК не тільки двох спірних груп слонів, але також споріднених їм азіатських слонів і вимерлих хоботних (при цьому ядерна ДНК мастодонта була отримана вперше). У підсумку вченим вдалося встановити еволюційні взаємозв'язки між всіма вивченими тваринами, і одержати велику кількість генетичних даних, які підтверджували висновок про те, що L. africana africana і L. africana cyclotis - це два різних види, що розділилися у проміжку між 6,7 та 1,9 мільйони років тому.

slon-savana
Африканський саванний слон (Loxodonta africana africana)

Нещодавно з'ясувалося, що через помилку в класифікації скатів (два види цих риб приймали за один) люди майже повністю винищили один із видів. Рибалки систематично відловлювали більших представників гладкого скату Dipturus batis, а аналіз ДНК виявив, що вони відносяться до окремого виду, який, у підсумку, виявився на межі вимирання.

 

 

За матеріалами: lenta.ru