Реклама

Хіміки створили із вуглецевих нанотрубок штучний м'яз

( 5 Голосів, Всередньому: 4.20 із 5 )
Friday, 14 October 2011

штучний м'язВчені створили з вуглецевих нанотрубок штучний "м’яз". Прилад являє собою волокно довжиною кілька сантиметрів з переплетених по спіралі вуглецевих нанотрубок, поміщене у розчин електроліту. Діаметр нанотрубок (у роботі використовувалися багатостінні трубки) складав близько 10 нанометрів, а товщина волокна - близько 10 мікрометрів.

Якщо через таке волокно пропустити електричний струм, то всередину трубок спрямовуються іони. При цьому волокно збільшуються у товщину та скорочуюється. Внаслідок того, що у волокні нанотрубки заплетені по спіралі, кінець волокна під час скорочення здійснює обертові рухи. Якщо напрямок струму змінюється, то змінюється і напрямок обертання.

Максимальне закручення волокна (тобто поворот після якого обертання припинялось) склало 250 градусів на один міліметр волокна. За словами вчених, це більше, ніж у будь-якого іншого штучного м’яза.

У рамках роботи вчені провели тестування того, наскільки добре працює даний мотор. Для цього до кінця волокна вчені прикріпили гвинт, маса якого перевищувала масу м’яза у 2000 разів. У результаті вченим вдалося домогтися швидкості обертання гвинта у 590 обертів за хвилину. ККД отриманого двигуна виявився порівнянний із ККД електродвигуна.

За словами дослідників, їхня конструкція нагадує м’язові структури, які, наприклад, зустрічаються у хоботах слонів.

Стаття вчених з'явилася у журналі Science, а її короткий виклад наводиться у прес-релізі Королівського хімічного товариства.

 

 

За матеріалами: lenta.ru