Реклама

Німецькі науковці розробили світлочутливий "вимикач болю"

( 3 Голосів, Всередньому: 4.00 із 5 )
Tuesday, 06 March 2012

вимикач болю«Вимкнути» біль так просто наче погасити лампочку - що може бути більш привабливим для людей, які страждають від постійного болю? Але чи можливо це? Хіміки з Мюнхенського університету Людвіга-Максиміліана у співробітництві з колегами з Берклі і Бордо продемонстрували у лабораторних експериментах можливість інгібувати активність відповідальних за біль нейронів. Процедура проходить у присутності агента, що відіграє роль світлочутливого вимикача. У перспективі нова технологія може стати тим самим «чарівним вимикачем», що позбавить людей від нестерпного болю.

«Вимикач» являє собою хімічну сполуку під назвою QAQ. Його молекула складається із двох функціональних частин, кожна з яких містить четвертинний амоній, з'єднаний подвійним азотним зв'язком (N=N). Цей міст є перемикачем, що реагує на опромінення світлом.

Одна половина QAQ нагадує відомий місцевий анестетик лідокаїн, який блокує сприйняття болю, придушуючи дію рецепторів у шкірі.

Нейрорецептори - це білки, які облягають зовнішню мембрану нервових клітин. У них є пори, які відкриваються у відповідь на відповідні стимули та проводять всередину клітин електрично заряджені іони. Саме цей іонний канал є мішенню частини молекули QAQ, схожої на лідокаїн. Молекула QAQ реагує на тепло і пропускає у нервові клітини позитивно заряджені іони натрію, які змінюють потенціал на мембрані клітини. При цьому QAQ зв'язується з іонним каналом тільки якщо молекула має витягнуту форму. Коли клітини опромінюють світлом із довжиною хвилі 380 нм, міст вигинається і протягом декількох мілісекунд вмикається передача нервових імпульсів. Вплив світла з довжиною хвилі 500 нм, повертає молекулі подовгасту форму і вимикає передачу нервового імпульсу. Знеболюючий ефект перемикача підтверджений у ході експериментів на тваринах.

Поки до терапевтичного застосування QAQ ще дуже далеко. Насамперед, монохроматичне світло, що використовувалось для ізомеризації молекули QAQ, не може проникнути у шкіру людини на глибину, необхідну для впливу на нейрони. Дослідники сподіваються знайти молекули, схожі на QAQ, які реагують на довгі хвилі червоного світла, що легко проникають крізь шкіру.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: rnd.cnews.ru