Реклама

Біомембранний "клітинний клей" ефективно зупинить навіть серйозні кровотечі

( 4 Голосів, Всередньому: 4.25 із 5 )
Tuesday, 20 March 2012

біомембранний клей"Біомембранний клей", що втримує клітини нашого тіла разом, не дозволяючи їм роз’єднатись, може бути корисний для доставки ліків точно туди, де вони потрібні, дозволяючи уникати неприємних побічних ефектів, характерних для такого методу лікування, як хіміотерапія, а також для ефективного зупинення навіть серйозних кровотеч.

Усі клітини ссавців оточені мембраною, що покрита фосфоліпідами, які містять у якості «головних груп» фосфатидилхолін, або PC-групи, що відштовхують молекули води і тим самим захищають клітину від капризів навколишнього середовища.

Дональд Брукс і його колеги з Університету Британської Колумбії (Канада) показали, що високорозгалужені полігліцероли (HPG), декоровані «PC-групами оберненої полярності» (CP-групами), здатні електростатично з'єднуватися з різними клітинними мембранами і PC-вмісними ліпосомами. При цьому сила зв'язування пропорційна числу CP-груп, що припадає на одну макромолекулу. При додаванні до зразка людської крові, CP-групи міцно зв'язуються з PC-групами на поверхні мембран кров'яних клітин, що відбувається завдяки електростатичному притяганню протилежних зарядів.

біомембранний клей

Результат дії клею: червоні кров'яні тільця щільно злиплись між собою. (Мікрофотографія Donald Brooks / Nature Materials.)

Що все це значить для нас із вами? Виявляється, за словами пана Брукса, шматочок плівки, покритий CP-декорованими HPG, зупинив би кровотечу навіть із дуже глибокої рани шляхом склеювання мембран кров'яних клітин, які намагаються вийти назовні.

Крім того, вчені виявили, що деякі тканини здатні абсорбувати CP-вмісними молекули; це відкриває несподіваний шлях до розвитку направленої медицини, у якій СP-групи можуть бути додані до структур вже відомих лікарських препаратів, для того щоб забезпечити їхню доставку у точно визначені клітини, не зачіпаючи інших.

Про результати цього дослідження докладніше можна прочитати у журналі Nature Materials.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: science.compulenta.ru