Реклама

Американські вчені розробили ефективні антирадіаційні таблетки

( 6 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Tuesday, 27 March 2012

антирадіаційні таблеткиВчені з Національної лабораторії Лоуренса у Берклі створили нову групу хімічних сполук, здатних захоплювати для наступного виведення з організму актиноїди - радіоактивні елементи, найнебезпечніші для здоров'я при потраплянні всередину організму.

Такі речовини можуть забруднювати повітря, воду і продукти харчування при аваріях на АЕС, застосуванні ядерної зброї чи вибухах так званих «брудних бомб». І дотепер у людей було дуже мало можливостей для якісного очищення організму від даних елементів.

Власне у такому випадку поки є лише один варіант - сполука DTPA, відома ще з часів Холодної війни. Але вона не дуже зручна у застосуванні (вводиться внутрішньовенно), захоплює не всі види актиноїдів (в основному плутоній, америцій і кюрій) і виводить (разом із сечею) лише їхню частину.

Тому Ребека Абергель (Rebecca Abergel) та її колеги з Берклі вирішили синтезувати ефективніші інкапсулюючі речовини. Після ряду модельних розрахунків і натурних дослідів були відібрані два кандидати: тетрадентат і октадентат гідроксипіридонат-ліганди (скорочено HOPO). Їхню спорідненість із актиноїдами та селективність біохіміки назвали неперевершеними.

антирадіаційні таблетки

Ребека Абергель - лідер команди дослідників, які створили нові сполуки. Ця робота ведеться у групі біоактиноїдів (Bioactinide Group). Також у проекті беруть участь вчені з Каліфорнійського університету (UC Berkeley) (фото Roy Kaltschmidt, Berkeley Lab).

Переваги розробки перед DTPA істотні: тетрадентат і октадентат зв'язують більшу номенклатуру актиноїдів, у тому числі смертельно небезпечні плутоній, америцій, кюрій, а також уран і нептуній. І що ще цікавіше - нові агенти можуть вводитися перорально. А це може бути дуже важливим у випадку масового зараження населення.

Теоретично, одна така таблетка здатна видалити з організму людини близько 90% актиноїдів за 24 години (точне значення залежить від ступеню зараження), стверджують автори винаходу. А прийом по одній таблетці в день протягом двох тижнів повинен очистити організм від актиноїдів майже на 100%.

Дослідники виявили цікаву різницю між двома спорідненими препаратами. Октадентат-HOPO краще формує комплекси з актиноїдами та приводить до росту їхньої загальної кількості, що була виведена з організму.

Натомість тетрадентат-HOPO краще проходить крізь мембрани і швидше отримує доступ до своїх цілей. Імовірно, найкращий результат буде досягатися при поєднанні цих двох агентів.

Поки вчені проводили досліди лише на тваринних і людських клітинах. Ці експерименти не тільки продемонстрували великий очисний ефект але і підтвердили, що дані препарати нетоксичні (у вивчених дозах).

Тепер команда Абергель збирає додаткові відомості та необхідні документи, щоб отримати дозвіл на клінічні тести на людях.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: membrana.ru