Реклама

Біологи планують використовувати бактерії для добування золота

( 7 Голосів, Всередньому: 4.57 із 5 )
Monday, 04 February 2013

золотий самородокВчені виявили речовину, за допомогою якого бактерії Delftia acidovarans осаджують з розчину токсичне для них золото. Біологи мають намір навчитися використовувати його для видобутку благородного металу і отримання золотих наночастинок. 

Бактерій, які утворюють біоплівки на золоті, вдалося виявити в австралійських золотоносних шахтах близько 10 років тому. Ними виявилися два види мікроорганізмів: Cupriavidus metallidurans і Delftia acidovarans. Перший вид осаджував золото з розчиненої форми і накопичував його у вигляді наночастинок всередині клітини. Другий мікроорганізм осаджував благородний метал за межами клітинної оболонки, у результаті чого колонії Delftia acidovarans на чашках були оточені темними гало з його мікроскопічних частинок.

Авторам цієї роботи вдалося встановити, які гени беруть участь в осадженні розчиненого золота у Delftia acidovarans. Позбавлені цих генів, бактерії не могли рости в умовах підвищеної концентрації металу, а їх колонії втрачали темні гало. Після того, як генетична основа стійкості до золота була виявлена, вчені встановили природу речовини, яку бактерія використовувала для осадження металу. Вона отримало назву дельфтібактин (delftibactin).

За словами вчених, Delftia acidovarans можна використовувати для виділення золота з відпрацьованих порід, а сам дельфтібактин може застосовуватися для виробництва каталізатора з наночастинок металу.

Бактерії відомі своєю здатністю виживати в екстремальних умовах. Нерідко вона пояснюється їх колективними діями по перетворенню середовища, у тому числі по осадженню металів з токсичного розчиненого у безпечний твердий стан. З іншого боку, необхідні для життя метали, такі як залізо, бактерії спеціально виділяють з середовища, навіть якщо їх концентрація там мізерна. Для цього використовуються спеціальні речовини-хелатори сідерофори, що мають дуже високу спорідненість з  металами. Вони також використовуються мікроорганізмами, щоб придушити зростання суперників за рахунок позбавлення їх ресурсів.

Робота опублікована у журналі Nature Chemical Biology, а її короткий зміст наводить NatureNews.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: lenta.ru