Реклама

На морському дні знайдено організм, що живиться токсичним чадним газом

( 5 Голосів, Всередньому: 4.60 із 5 )
Wednesday, 18 April 2012

морський хробак olavius algarvensisВчені розшифрували протеом симбіотичного морського хробака Olavius algarvensis і встановили, що одним із основних джерел енергії для нього є окислювання чадного газу.

У ході роботи вчені досліджували метапротеом хробака. Протеомом називається сукупність всіх білків організму, тканини або клітини, а приставка "мета-" використовується для того, щоб підкреслити приналежність білків різним організмам, таким як, у даному випадку, хробаку і його симбіотичним бактеріям.

Метапротеом досліджували у такий спосіб. Спочатку біологи відокремлювали тканини хробака від симбіонтів. Це виявилося, за словами авторів, непростим завданням, оскілкьи бактерії живуть безпосередньо під шкірою безхребетного. Після цього клітини руйнували, виділяли з них білки, які у свою чергу, розділяли за двома незалежними параметрами у гелі. В одному напрямку (наприклад, верх-низ) розділялися білки від більших до менших, в іншому напрямку ( право-ліво) по заряду - від негативно до позитивно заряджених. У результаті були отримані двовимірні розподіли, у яких можна було ідентифікувати плями тисяч окремих білків. По яскравості плям можна було встановити їхню кількість і, відповідно, активність і важливість у житті хробака.

На здивування, вчені виявили велику кількість таких білків, які дають хробакові здатність одержувати енергію з окислювання чадного газу. Чадний газ дуже токсичний для більшості тварин, але у цьому випадку він став одним з основних джерел енергії безхребетного.

Морський хробак Olavius algarvensis є одним із найбільш спеціалізованих симбіотичних тварин (до них частіше навіть застосовують термін не тварина, а суперорганізм). Внаслідок того, що всі харчові потреби хробака задовольняють симбіотичні бактерії, у нього повністю атрофувалась травна система, включаючи рот і кишечник. Крім того, цей хробак є єдиним відомим кільчастим хробаком, у якого атрофувалась видільна система: функцію нирок в Olavius algarvensis також виконують бактерії, висмоктуючи й утилізуючи сечовину з тіла хазяїна.

Раніше результати метагеномного аналізу показали, що хробак дав притулок чотирьом окремим видам симбіотичних бактерій, які одержують енергію від здійснення різних хімічних процесів. До проведення даного дослідження вважалося, що основну частину енергії симбіотичні бактерії хробака одержують, окисляючи сірководень, що міститься на дні. Сам хробак, у свою чергу, харчується своїми симбіотичними бактеріями.

Робота буде опублікована у журналі Proceedings of the National Academy of Sciences, короткий її опис можна прочитати на сайті Інституту Морської Мікробіології Макса Планка.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: lenta.ru