Реклама

Простий гідрогель допоможе повністю відновити шкіру після опіку

( 3 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Monday, 19 December 2011

гідрогель від опіківПорівняно простий матеріал виявився ефективним при лікуванні опіків третього ступеня. При цьому новинка стимулює ріст на місці ушкодженої ділянки, не рубцевої тканини, а повноцінної шкіри з усіма її структурами.

Гель, створений в університеті Джона Хопкінса (Johns Hopkins University), не містить ніяких ліків чи біологічних компонентів. Його ключовий компонент - полімер декстран (розгалужений полісахарид).

Спочатку розробники мали намір доповнити цей матеріал стовбуровими клітинами та факторами росту, однак виявили, що декстран і поодинці прекрасно стимулює ріст шкіри на місці опіку, виступаючи як риштування.

Всі деталі роботи гелю до кінця ще не ясні. Але вчені говорять, що запальні клітини (нейтрофіли, макрофаги) легко проникають у гель, поступово руйнуючи його та сприяючи швидкій васкуляризації (розвитку судин і капілярів). Це важливий момент, через який на місці опіку виникає нормальна шкіра, а не рубець.

Із кровотоком же, припускають дослідники, у шар гелю проникають стовбурові клітини кісткового мозку, які якимось природним чином спонукаються до перетворення у потрібні клітини шкіри, судин і так далі.

Склад нового гелю простий: вода, декстран і дещиця поліетиленгліколю. При обробці рани вчені накладали зверху ще і шар захисного матеріалу, який дозволяв гелю залишатися на місці якомога довше.

Дія новинки була випробувана на мишах. Через тиждень після накладення шару гелю на місце сильного опіку (ушкоджена шкіра була вилучена) у піддослідних тварин сформувалася мережа капілярів.

Через три тижні на обробленій ділянці виникли різні епітеліальні структури, включаючи волосяні фолікули та потові залози.

гідрогель від опіків

Через п'ять тижнів сформувалася повноцінна шкіра з морфологією і товщиною ідентичною здоровому покриву. На новій шкірі навіть виросло волосся. (Подробиці - у статті в PNAS.)

Як контрольний метод обробки опіків автори застосували матеріал із коров'ячого колагену. З'ясувалося, що новий гель із декстрану працює навіть краще сполуки, яку зараз застосовують для допомоги потерпілим.

Творці гідрогелю думають, що він буде недорогим у масовому виробництві і виявиться затребуваним при лікуванні опіків і виразок. Але до перших випробувань новинки на людях ще потрібно буде провести чимало тестів на тваринах, аби з'ясувати тонкості дії гідрогелю і переконатися у відсутності побічних ефектів.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: membrana.ru