Реклама

Чудо-антитіла дозволять вилікувати діабет одним-єдиним уколом

( 4 Голосів, Всередньому: 4.75 із 5 )
Friday, 16 December 2011

бурий жирНе вірите? Тим не менш, американські дослідники створили антитіла, що активують буру жирову тканину, яка, у свою чергу, сприяє спалюванню ліпідів і нормалізації рівня цукру у крові хворих на цукровий діабет.

Фахівці з фірми Genetech, Inc. (США) повідомляють у статті, опублікованій у журналі Science Translational Medicine, що діабет незабаром можна буде лікувати однією-єдиною ін'єкцією. Так, принаймні, випливає з результатів їхньої роботи. З іншого боку, навіть якщо це і не призведе до швидкої перемоги над діабетом, дані, отримані дослідниками, становлять значний інтерес із наукової та практичної точки зору.

Відомо, що діабет другого типу пов’язаний із сильними метаболічними порушеннями: нездатністю клітин поглинати глюкозу із крові, жировими відкладеннями, що ведуть до надлишкової ваги, та іншим. У той же час у нас в організмі існує два види жиру - білий, котрий і забезпечує нас надлишковою вагою, і бурий, що спалює ліпіди з утворенням тепла і у такий спосіб бере участь у терморегуляції. Довгий час вважалось, що бурий жир є тільки у дітей, поки у 2009 році його не знайшли й у дорослих. Майже відразу вчені почали розмірковувати про те, що непогано було б за допомогою бурого жиру навчитися лікувати діабет. Якщо активувати цю метаболічну доменну піч, можна легко позбутися від надлишкової ваги та інших неприємних речей, пов'язаних із цією недугою.

Ось чому дослідники звернулися до гормону FGF21 (фактору росту фібробластів 21). Було показано, що він активує клітини бурої жирової тканини, знижує кількість жирів-тригліцеридів у крові та нормалізує рівень цукру. Правда, все це FGF21 робив у мишей; спроби регулювати з його допомогою людський метаболізм не принесли успіху: FGF21 занадто швидко зникав із кровотоку, щоб встигнути викликати хоч якийсьь помітний ефект.

Вчені з Genetech вирішили не зв'язуватися із самим FGF21, а вплинути на клітинні рецептори, налаштовані на цей білок. І вплинули, причому досить дотепним способом: за допомогою антитіл проти цих рецепторів. Зазвичай антитіла у біотехнології використовують для того, щоб придушити роботу якої-небудь молекули, ферменту, рецептора чи ін. Але у даному випадку за допомогою деякої хитрості вчені створили антитіла, які активували цей самий рецептор по відношенню до FGF21. Результати перевершили всі очікування: єдина ін'єкція цих антитіл протягом місяця тримала у нормі рівень цукру у мишей-діабетиків, і це без будь-яких побічних ефектів (якщо не вважати за такий схуднення піддослідних тварин на 10%).

Отже, залишається тільки з нетерпінням чекати початку клінічних випробувань антидіабетичних чудо-антитіл.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: science.compulenta.ru