Реклама

Регенерація кінцівок та органів - зроблено важливий крок

( 4 Голосів, Всередньому: 4.75 із 5 )
Friday, 14 January 2011

протеїнБританські генетики виявили в структурі ДНК людини ключовий сегмент, що, за певних умов, може стати основним в області перспективних напрямків регенеративної медицини. Виявлений протеїн також присутній у структурі ДНК ящірок, саламандр та тритонів і дозволяє їм відновлювати втрачені кінцівки або їхні фрагменти.

Разом із тим, медики говорять, що подібні досліди прямо торкаються стовбурових клітин людини, а тому в ряді випадків вони вступають у протиріччя із забороною на клонування в багатьох країнах.

Дослідники з Університетського коледжу в Лондоні показали, що протеїн nAG, присутній у нервових і шкірних клітинах, як з'ясувалося, відіграє ключову роль у виробництві груп незрілих клітин, також відомих як бластеми. Саме із бластем надалі диференціюється й виростає окремий орган.

Медики говорять, що про важливість протеїну nAG свідчить той факт, що навіть коли нервові клітини були відділені від кінцівок у процесі дослідів, то в нормальному стані ріст клітин був би неможливим, однак за допомогою штучного виробництва протеїну, клітини продовжували ріст.

Ці дані британські вчені опублікували в науковому виданні Science. Доктор Аноп Кумар, один із авторів дослідження, говорить, що в перспективі дані знання повинні допомогти в вирішенні проблеми регенерації клітин і кінцівок в організмах ссавців, у тому числі й людей.

Сьогодні перед фахівцями стоїть завдання зрозуміти, вивчити та спробувати відтворити молекулярні сигнали, які відбуваються в клітинах у періоди формування бластеми і регенерації органів. Далі ці сигнали варто спробувати відтворити в нерегенеративних частинах тіла, таких як руки чи ноги.

"Коли саме ми зможемо відновлювати різні частини тіла поки неясно, однак виявлення протеїну nAG, що є ключовим сегментом у даному процесі, безперечно велкикий крок вперед", - говорить Девід Стокум, один із учасників дослідження.

Фахівці говорять, що такі тварини, як тритони, фактично здатні робити хитромудрий трюк - їхній організм здатний перетворювати клітини в недиференційовані стовбурові групи, які в результаті починають ділитися і перетворюються в повноцінні органи. У ссавців ця здатність в процесі еволюції була втрачена.

"Зрозуміти цей процес - дуже важливо, однак це ще не гарантує успішність дослідів з людьми", - говорить Джеремі Брокес із Університетського коледжу в Лондоні.

 

 

За матеріалами: cybersecurity.ru