Реклама

Великий адронний колайдер вирішили не зупиняти на модернізацію до кінця 2012 року

( 3 Голосів, Всередньому: 4.67 із 5 )
Tuesday, 01 February 2011

Великий адронний колайдерПредставники CERN заявили в п'ятницю, що всупереч попереднім планам зупиняти на рік Великий адронний колайдер (LHC) для ремонту та модернізації систем безпеки установки ухвалено рішення про те, що він буде працювати без зупинок до кінця 2012-го року.

Нагадаємо, після аварії 2009-го року, коли внаслдіок поганої пайки мідних контактів, що забезпечують подачу струму до надпровідних магнітів, які направляють пучки протонів по 27-кілометровому кільцю колайдера, струм виключився і рідкий гелій, що охолоджує ці магніти, скипів, вирвався назовні та заподіяв установці серйозні пошкодження. Під час наступного ремонту та встановлення високочутливих систем попередження подібних аварій з'ясувалося, що поганих контактів у системі багато, що вони в плані аварій вже безпечні, однак з ними вивести Великий адронний колайдер на режимну потужність в 14 Тев не представляється можливим. Тоді було вирішено попрацювати на колайдері до початку цього року з тим, що є, а потім на рік зупинити його, для того щоб вирішити проблему контактів, а заодно й модернізувати всю систему.

Однак до хорошого звикаєш швидко, а краще – ворог хорошого. І вже з грудня фізики, що дорвались, нарешті, до довгоочікуваних експериментів, почали проявляти все менше й менше ентузіазму із приводу річних канікул. До кінця січня це вилилося в остаточне рішення працювати поки з тими потужностями, які доступні вже зараз, тобто поступово доводячи енергію пучків до 8 Тев - максимуму, якого можна домогтися зі зменшеною провідністю дефектних контактів (серед 10 тис. їх виявлено близько 80).

Вчені пішли на це, підозрюючи, що шуканий бозон Хіггса можна виявити й не розганяючи колайдер до режимних потужностей. У них є підстави вважати, що є дуже хороші шанси виявити бозон вже при 7 Тев. До того ж після ремонту установка працює, як гарний швейцарський годинник, і крім бозону Хіггса навіть на доступних поки енергіях можна отримати багато цікавих і несподіваних результатів.

 

 

За матеріалами: rnd.cnews.ru