Реклама

Виявлено універсальні антитіла до вірусу імунодефіциту людини

( 2 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Monday, 13 December 2010

vil_antytilaАмериканські вчені виявили та описали антитіла, здатні нейтралізувати більше 90 відсотків штамів найпоширенішого варіанта вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ-1), пише PhysOrg. Результати досліджень викладені у двох статтях, опублікованих у журналі Science.

Одне з досліджень було виконано співробітниками Національного інституту алергії та інфекційних захворювань (NIAID) на чолі з доктором Джоном Маскола (John Mascola). Вчені розробили власну технологію пошуку антитіл до ВІЛ, засновану на використанні модифікованої версії поверхневого глікопротеїну вірусу за назвою gp120.

Особливість модифікованого фрагменту вірусної оболонки полягала в тому, що більшість відомих у цей час антитіл до ВІЛ були нездатні зв'язуватися з ним. Тим часом, цей фрагмент є однією із найстабільніших структур вірусу й практично ідентичний у переважної більшості різновидів ВІЛ-1. При цьому gp120 відіграє провідну роль у проникненні вірусу імунодефіциту в клітини імунної системи людини. Блокування цієї ділянки оболонки вірусу може привести до припинення його розмноження в організмі хворого.

Використовуючи модифікований фрагмент вірусу в якості "наживки", вченим вдалося виділити із крові стійкого до ВІЛ-інфекції пацієнта невелику кількість B-лімфоцитів, що виробляють антитіла, які ефективно нейтралізовують вірус.

На основі отриманих B-лімфоцитів були створені культури гібридних клітин, що виробляють кілька типів антитіл із високою здатністю зв'язуватися з вірусом імунодефіциту. Найбільш широким спектром дії володіли антитіла, що одержали назви VRC01 і VRC02. У ході лабораторних експериментів вони придушували розмноження більш ніж 90 відсотків відомих зараз штамів ВІЛ-1.

У ході ще одного дослідження другій групі вчених з NIAID вдалося з'ясувати механізм зв'язування антитіл VRC01 з вірусом імунодефіциту, і відтворити тривимірну структуру комплексу антиген-антитіло, що утворюється в результаті.

Отримані двома групами вчених уявлення про молекулярні механізми нейтралізації ВІЛ-інфекції можуть наблизити розробку ефективної вакцини проти ВІЛ, а також створення нових ліків для лікування та профілактики захворювань, викликаних вірусом.

 

 

За матеріалами: oneday.pl.ua