Реклама

Фізики розробили ефективні ваги для окремих молекул

( 5 Голосів, Всередньому: 3.40 із 5 )
Wednesday, 29 August 2012

ваги для окермих молекулМіжнародна група фізиків створила зручні ваги, здатні вимірювати масу окремих молекул. Основна частина нових ваг - особливий "міст" (так його називають самі дослідники), пластинка складної форми. Пластинка коливається спеціальним відомим заздалегідь чином. Коли на неї потрапляє молекула чи група молекул, коливання пластинки змінюються. По змінах коливань можливо визначити масу частинки, що потрапила на міст.

Схема роботи ваг була створена авторами ще у 2009 році. Тоді, однак, метод розрахунку працював лише якщо частинка потрапляла на центральну частину мосту. Внаслідок цього, щоб визначити масу, доводилося проводити до декількох сотень вимірювань. Тепер вченим вдалося вирішити цю проблему - вони придумали спосіб, як визначити по коливаннях мосту приблизне положення частинки а, отже, і іїї масу.

Для тестування нового приладу, вчені вимірювали масу імуноглобулінів - антитіл, що беруть участь у нейтралізації чужорідних тіл в організмі. Дослідники обчислювали масу частинок у реальному часі, що, між іншого, дозволило визначити їхній тип. Розробники ваг говорять, що нові ваги можна виробляти на вже існуючих потужностях, зокрема, використовувати обладнання для виробництва кремнієвих мікросхем.

У квітні 2012 року іспанські вчені запропонували схему найчутливіших ваг. Ваги являють собою вуглецеві нанотрубки довжиною приблизно 150 нанометрів і діаметром 1,7 нанометра, поміщені у вакуумну камеру. На поверхню трубок поміщають об'єкт, масу якого потрібно виміряти - зазвичай молекулу чи атом, - після чого вся установка охолоджується до низької температури (4 кельвіни). Система реєструє коливання нанотрубок і дозволяє обчислити масу. У такий спосіб вчені визначили масу атома ксенону та молекули нафталіну з точністю до маси протона.

Стаття вчених з'явилася у журналі Nature Nanotechnology.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: lenta.ru