Реклама

Інженери розробили мініатюрний квантовий холодильник

( 3 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Tuesday, 12 March 2013

квантовий холодильникАмериканські вчені розробили холодильник, який використовує закони квантової фізики для зниження температури. Результати роботи співробітників Національного інституту стандартів і технологій (NIST) опубліковані на сайті організації.

Новий прилад у рамках експерименту дозволив охолодити квадратну мідну пластину зі стороною 2,5 сантиметра і товщиною 3 міліметра до температури 265 мілікельвінів (шкала Кельвіна рахується від абсолютного нуля — -273,15 по Цельсію) за 18 годин. Таких температур неможливо досягти стандартними кріогенними технологіями — рідкий гелій охолоджує об'єкти до 300 мілікельвінів (4,2 кельвіна при атмосферному тиску).

Холодильний елемент складається з 48 листкових структур, у яких пластини звичайного та надпровідного металів розділяє ізолятор нанометрової товщини. З появою різниці потенціалів, «гарячі» електрони зі звичайного металу переходять крізь ізоляцію у надпровідник за рахунок тунельного ефекту. Металева пластина, у свою чергу, забирає теплову енергію в охолоджуваного об'єкта.

Холодильну установку планують застосовувати для підвищення продуктивності квантових систем одержання інформації, а також чутливих елементів телескопів. Дослідники розраховують добитися мінімальної температури у 100 мілікельвінів, застосувавши більш енергоефективні надпровідні елементи у конструкції холодильника.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: lenta.ru