Реклама

Найбільший у світі телескоп збудують в Китаї

( 6 Голосів, Всередньому: 4.83 із 5 )
Saturday, 03 January 2009

telescУ Китаї офіційно почалося спорудження гігантського 500-метрового телескопа FAST. П'ятсотметровий апертурний сферичний телескоп є найбільшим не тільки в Євразії, але й у всьому світі серед об'єктів такого класу. Будівництво "космічного ока" відбувається у віддаленому районі країни в провінції Гуйчжоу на південному заході КНР.

Дослідники, що приймають участь у створенні телескопа, стверджують, що приготування до створення настільки масивного наукового інструмента тривали майже 14 років. Зараз китайські астрономи повідомляють, що овальний телескоп площею в 30 футбольних полів буде розташований у незвичайній природній карстовій впадині. Запрацює FAST у 2013 році.

У районі будівництва телескопа впадина утворилася внаслідок особливості залягання ґрунтових вод і ґрунту, багатого на вапняк і доломіти. Через відхід ґрунтових вод глибше звичайного щільні вапнякові ґрунти просідають глибше, утворюючи щось подібне на природне "блюдо". Саме в такому "блюді" і буде знаходитись величезний відбивач телескопа, що складається із 4600 індивідуальних дзеркальних панелей.

Китайські інженери розповідають, що основний відбивач телескопа FAST буде мати потужність в 10 разів більшу, ніж найбільший у світі дзеркальний керований телескоп - 100-метровий телескоп, розташований у Німеччині. Візуальна ємність FAST обіцяє бути в 10 разів більше, ніж в 300-метрового американського радіотелескопа, розташованого в Аресібо.

За словами Нана Рендонга, наукового керівника проекту, загальна вартість китайського телескопа перевищує 700 млн юанів (більше 100 млн доларів), однак наукова цінність і той внесок у скарбничку світових знань, що може внести FAST, у рази дорожче. Китайські вчені стверджують, що на сьогодні науці відомо 1760 пульсарів - мертвих зірок, що володіють величезною енергетичною силою. Після включення FAST число відомих пульсарів повинно вирости до 7000 - 10000.

Нан повідомляє, що для вивчення Всесвіту такі об'єкти, як пульсари, квазари й чорні діри, надзвичайно важливі. За ними визначається розмір Всесвіту, за ними у свій час була на практиці доведена Теорія відносності.

Ще один додаток для FAST - телескоп може стати величезним пасивним радаром для моніторингу супутників і космічних уламків. "Телескоп також можна використовувати для детектування й вивчення комунікаційних сигналів, які теоретично можуть бути створені представниками інших цивілізацій", - припускає вчений.

Телескоп буде розташовуватися в так званій карстовій долині, де в перспективі можна буде створити й кілька інших космічних інструментів. FAST розташується за 60 км від найближчого населеного пункту.