Реклама

Найскладніший радіотелескоп в історії LOFAR шукатиме найперші зірки та галактики

( 8 Голосів, Всередньому: 4.00 із 5 )
Thursday, 02 February 2012

LOFAR масив радіоантенНезабаром більше 20 тисяч радіоантен об'єднають за допомогою оптоволоконних кабелів у мережу LOFAR. Проект із 48 станцій, більшість із яких будуть розташовані у Нідерландах, будуть використовувати для пошуку найстаріших планет і галактик у Всесвіті, а також, потенційно, - позаземного розуму.

Сигнали з радіостанцій LOFAR (Low Frequency Array, букв. – низькочастотний масив) будуть об'єднуватись та оброблятись за допомогою суперкомп'ютера. За словами голови міжнародного проекту Хейно Фальке, LOFAR стане найскладнішим і найбільш багатофункціональним радіотелескопом в історії.

На даний момент встановлено 16 тисяч антен, об'єднаних у 41 станцію. Очікується, що суперсистема буде повністю готова приступити до роботи до середини року. Роздільна здатність гігантського радіотелескопа еквівалентна оптичному телескопу діаметром у 1000 кілометрів. Також LOFAR відносно легко масштабується: у будь-який момент можна побудувати додаткові радіостанції.

Телескоп не тільки величезний, але й надзвичайно швидкий: він здатний фіксувати події довжиною 0,5х10-9 секунди. «Модульна» система LOFAR дозволяє одночасно працювати над декількома проектами.

LOFAR масив радіоантен

Суперсистема розроблена для фіксування низькочастотних радіохвиль, які є маловивченим космічним випромінюванням. За допомогою радіотелескопу вчені більше дізнаються про Темні Віки Всесвіту, коли ще не було зірок та квазарів. Коли зірки почали з'являтися, вони залишали «сліди» у водні, яким був заповнений Всесвіт у ті часи. Вивчення зміни сигналів, що надходять із водню у найбільш далеких куточках космосу, дасть відповіді на багато запитань.

LOFAR розробляється нідерландським інститутом ASTRON. Він відкриється для вчених із усього світу у травні. Перші випробувальні дослідження почалися 9 січня. У наступні два роки також планується проведення пошуку позаземного розуму.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: iscience.ru