Реклама

Чорні діри виникли раніше за галактики

( 5 Голосів, Всередньому: 4.20 із 5 )
Monday, 12 January 2009

black_holeАстрономи вже давно намагалися зрозуміти, що виникає раніше - чорні діри чи галактики. Протягом багатьох років по цьому питанню існувало дві теорії: або чорні діри збирали навколо себе матерію, внаслідок чого утворилися галактики, або чорні діри з'явилися у вже сформованих галактиках.

Відповідно до останніх наукових висновків чорні діри все-таки виникли раніше галактик.
Це відкриття було представлено американськими астрономами на 213-й конференції Американського астрономічного товариства в Каліфорнії.
Дослідники заявили, що в ядрі більшості, якщо не всіх галактик, включаючи Чумацький Шлях, знаходяться масивні чорні діри.

"Схоже, що першими з'явилися чорні діри, - заявив учасник досліджень, доктор наук Кріс Каріллі з американської Національної радіоастрономічної обсерваторії. - Фактів, що свідчать про це, стає усе більше".

У ході попередніх досліджень сусідніх галактик учені простежили зв'язок між масою чорної діри й навколишнього її скупчення матерії, що складається із зірок і газів.

Як показують дослідження, маса чорної діри звичайно становить одну тисячну від маси навколишнього її скупчення матерії, тобто галактики.

Це сталість пропорції свідчить про взаємний зв'язок між двома величинами, говорять дослідники.

В останніх дослідженнях вчені використовували особливі радіотелескопи, за допомогою яких змогли відтворити перші етапи розвитку Вселеної, що, як передбачається, зародилася близько 13,7 мільярдів років тому.

Такої відповідності, яке ми спостерігаємо зараз, не було в ранні періоди існування Всесвіту. І є свідчення того, що першими почали збільшуватися чорні діри – Уолтер.

"Зрештою, нам вдалося виміряти масу чорної діри й скупчення матерії кількох галактик, якою вона була в перший мільярд років після Великого вибуху, - заявив співавтор проекту Фабіан Уолтер з німецького Інституту радіоастрономії Макса Планка. - Отримані дані показують, що швидше за все такої відповідності, яке ми спостерігаємо зараз, не було в ранні періоди існування Всесвіту. І є свідчення того, що першими почали збільшуватися чорні діри".

Кріс Каріллі заявив, що наступним завданням вчених буде зрозуміти, як чорні діри й навколишні їхні скупчення матерії впливають на ріст один одного.

Розкрити цю загадку допоможуть нові потужні радіотелескопи, по створенню яких зараз ведуться роботи.
Відзначимо, нещодавно астрономи виявили в центрі нашої галактики ще одну чорну діру середньої величини, що обертається навколо вже відомої, надмасивної Стрільця А*.

 

 

За матеріалами: korrespondent.net