Реклама

Величезні діри в магнітосфері пропускають сонячний вітер

( 3 Голосів, Всередньому: 4.33 із 5 )
Friday, 16 January 2009

magnitosphereЗахисна магнітосфера Землі має дві великі дірки, що пропускають руйнівні сонячні вітри, повідомляють вчені. Розуміння як формуються ці дірки дозволить краще передбачати електричні шторми, що викликають перебої в роботі електромереж, та полярні сяйва, чия активність поступово зростатиме аж до 2012 року, коли кількість плям на Сонці досягне свого максимуму.

Вчені з Американської Геофізичної Спілки (Geophysical Union) в Сан-Франциско зізнаються, що вони повністю помилялись на рахунок того як саме частинки сонячного вітру, що викликають шторми, входять у магнітосферу Землі.

Магнітосфера – це бульбашка магнетизму, що оточує Землю і захищає нас від сонячного вітру.
Колись вчені вважали, що частки входять у магнітосферу, коли магнітне поля Сонця вирівняно перпендикулярно до земного.

Але нові дані, що були представлені на показі засідання показали, що кількість частинок сонячного вітру, що входять в магнітосферу у 20 разів більша тоді, коли земне магнітне поле розташоване у тому ж напрямку, що й магнітне поля Сонця.
Вирівнювання спричиняє об’єднання двох магнітних полів, і утворення дір в магнітному полі Землі над полюсами.

"Те що ми спостерігали було схоже на протік у греблі", повідомляє Джимі Рідер (Jimmy Raeder), фізик із Університету Нью-Гемпширу  (New Hampshire University). "Це було для нас повною несподіванкою", - каже він.

У червні 2007, п'ять зондів літального апарату THEMIS  пролетіли через одну із дір саме в той час, коли вона відкривалась.

Датчики зафіксували потік часток сонячного вітру, що втікав у магнітосферу, повідомляє Рідер.
"Отвір був величезним – в чотири рази ширший за саму Землю", повідомляє Рідер. "Такий потік значно більшої величини, ніж той, що як ми думали, був можливий."

Більшість часток відхиляється назад у простір, але деякі циркулюють в магнітосфері, електризуючись, і викликаючи електричні шторми, що вражають елетричні мережі, створюючи проблеми для авіації, що літає над полюсами, і які здатні пошкодити супутники на геосинхронній орбіті.

"Існує великий ризик, тому що зараз ми маємо велику кількість техніки на орбіті", повідомив Рідер.
Вчені стверджують, що більшість сонячних штормів виникають всередині та під кінець сонячного циклу.

solarcycle_soho_big

(Фото: NASA, натисніть для збільшення)

Досягнення піку 11-річного циклу очікується в 2012 році.