Реклама

Виявлено дві древні екзопланети старіші за сам Чумацький Шлях

( 12 Голосів, Всередньому: 4.25 із 5 )
Friday, 30 March 2012

древні екзопланетиАстрономи стверджують, що дві виявлених нещодавно гігантських планети, що обертаються навколо дуже великої зірки на відстані 375 світлових років від Землі, є найстарішими планетами зі всіх відомих на сьогодні. За розрахунками експертів, вік зірки складає близько 12,8 млрд років, що робить її старішою від самого Чумацького шляху, в якому зірка розташовується. Вчені говорять, що зірка сформувалася на початку розвитку Всесвіту і планети навколо цієї зірки повинні були сформуватися невдовзі після неї самої.

"Чумацький Шлях у той час ще як такий не сформувався", - пояснює Джон Сетіван, керівник дослідження з Інституту астрономії імені Макса Планка у Гейдельберзі (Німеччина).

Під час двох останніх спостережень за зіркою, що одержала назву HIP 11952, дослідники виявили хіміко-біологічні сліди двох планет, що обертаються навколо неї. За розрахунками фахівців, перша планета є настільки ж масивною, як Юпітер, і робить повний оберт навколо зірки за тиждень, тоді як друга - втроє більше Юпітера і робить повний оберт навколо зірки за 9,5 місяців.

Команда вчених говорить, що теоретично можлива значно більш пізніша поява планет навколо зірки, але на практиці, з огляду на умови, у яких існує HIP 11952, це майже неможливо і планети, скоріш за все, є дуже старими.

"У більшості випадків планети формуються невдовзі після народження зірок. Технічно, можуть бути і планети "другого покоління", що виникли після смерті зірки, але поки цей сценарій не був підтверджений на практиці", - говорить Сетіван. За його словами, виявлені старі екзопланети були виявлені за допомогою техніки радіальних швидкостей, коли астрономи спостерігають за періодичними коливаннями в яскравості зірки, що вказують на проходження планет повз неї.

Також вчені говорять, що скоріш за все дві старих планети формувалися у момент, коли у Всесвіті ще не було великої кількості важких елементів і будова цих планет дещо нетипова, тому що домінують у них водень і гелій. Крім того, якщо воднево-гелієвий склад планет буде підтверджений, то це буде суперечити загальноприйнятій теорії формування планет.

За словами фахівців, навіть газові гіганти Сонячної Системи - Сатурн і Юпітер - повинні були мати у своєму складі деяку кількість важких елементів для формування гравітаційного центру. Нові ж планети певною мірою суперечать акреційній теорії, відповідно до якої планети, що формуються навколо сонцеподібних зірок, повинні мати деяку кількість металів.

Німецькі вчені говорять, що хоча дані планети вже прожили більше 10 млрд років, вони навряд чи проживуть ще стільки ж, тому що їхня материнська зірка незабаром трансформується у червоного гіганта і принаймні одна із планет буде просто знищена зіркою.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: cybersecurity.ru