Реклама

Австралійські інженери планують звести "сонячну вежу" висотою 800 м

( 2 Голосів, Всередньому: 4.50 із 5 )
Thursday, 28 July 2011

сонячна вежаАвстралійські інженери розробили парник, який нагріває повітря під сонцем. Над парником знаходиться труба, у якій потоки нагрітого повітря створюють тягу. У трубі повинні бути поставлені турбіни. Все здається простим, якщо не брати до уваги, що діаметр теплиці повинен скласти декілька кілометрів, а висота труби — 800 метрів.

сонячна вежа

Австралійська компанія EnviroMission, яка ще у 2002 році здивувала світ ідеєю "вавилонської сонячної вежі", схоже, нарешті знайшла підтримку, нехай і не у себе на Батьківщині, де започаткований проект так і не втілився у життя, але хоча б за океаном.

Розрахунковий ККД такого способу перетворення сонячної енергії — близько 60% (ілюстрації EnviroMission).

solar_truba_big2Електростанцію з банальною назвою «сонячна вежа» (Solar Tower) австралійці зібралися звести в Арізоні. Для керування будівництвом у червні цього року до проекту була підключена компанія-консультант Faithful+Gould. Зараз EnviroMission зайнята придбанням землі та плануванням перших робіт на ділянці.

Навіть у верхній частині колосальна труба повинна сягати в діаметрі 130 метрів. До речі, як і в попередньому проекті, який призначався для Австралії, автори думають прикрасити верхівку труби оглядовим майданчиком для туристів (ілюстрації EnviroMission).

В основі Solar Tower лежить величезна кругла теплиця. Вдень у пустельній місцевості повітря і у звичайних умовах прогрівається до 40 градусів, а  під прозорою плівкою або склом велетенського парника температура може доходити і до 80°С.

За задумом австралійців, нагріте повітря буде стікатися до центру споруди, де піднімається 800-метрова труба. В її основі будуть розміщені 32 турбіни, які обертають генератори. Їх сумарна пікова потужність складе 200 мегават.

сонячна вежа

Температура навколишнього повітря падає приблизно на градус на кожні сто метрів висоти. Разом із нагріванням приземного повітря за рахунок ефекту парника це повинно забезпечити вежі гарний перепад температур зовні та всередині, а отже, і солідну вертикальну тягу (ілюстрація EnviroMission).

solar_truba_big4

Вироблюваної за допомогою Solar Tower енергії буде достатньо, щоб живити близько 100 тисяч типових американських домогосподарств або містечко з населенням у сотню із зайвим тисяч чоловік. При цьому в порівнянні зі звичайною тепловою електростанцією такої ж потужності парник із найвищою у світі трубою заощадить викид порядку 900 тисяч тонн вуглекислого газу в рік.

Технологія сонячної вежі з висхідним потоком (Solar updraft tower) вперше була перевірена в Іспанії близько 30 років тому на експериментальній установці в містечку Manzanares (на знімках). Система з парником діаметром 244 м і трубою, що витягнулася вгору на 195 м, розвивала максимальну потужність 50 кіловат. Пропрацювала вона близько 8 років. У 2010 році в Китаї звели схожу вежу на 200 кВт (фотографії із сайту wikipedia.org).

Переваги запропонованої технології такі. Тяга у вежі залежить не від абсолютного значення температури в теплиці, а від різниці температур повітря в ній і повітря, що оточує трубу на великій висоті. Тому Solar Tower може працювати практично за будь-якої погоди.

сонячна вежаКрім того, така вежа продовжить виробляти електричну енергію і вночі, оскільки за день ґрунт під теплицею прогріється дуже істотно і зможе ще довго зігрівати повітря під плівкою.

Розробники стверджують, що вежа-електростанція практично не потребуватиме обслуговування, крім періодичного огляду та можливого ремонту турбін і генераторів (ілюстрації EnviroMission).сонячна вежа

Обійдеться ця електростанція приблизно в $750 мільйонів. Розробники не уточнюють, звідки добуті кошти і є чи вже необхідна сума. Але хоча будівництво колоса ще не розпочате, EnviroMission вже уклала з компанією Southern California Public Power Authority договір про закупівлю енергії, яку буде виробляти Solar Tower.

За інформацією Gizmag, договір цей укладений на 30 років.

Тим часом, за оцінками самої EnviroMission, сонячна енергетична вежа окупить своє зведення всього за 11 років, а простояти цей велетень зможе, щонайменше, 80 років. Це амбіційна мета і непроста задача для інженерів, що проектують рекордну трубу.

За запевненням EnviroMission, сонячна вежа з висхідним потоком зможе діяти навіть у хмарний день. Мовляв, розсіяного випромінювання, що пройде крізь хмари, особливо інфрачервоної складової, виявиться досить для прогрівання повітря в теплиці, нехай і не такого сильного, як у ясну погоду (ілюстрації EnviroMission).

Загалом, нам залишається лише спостерігати, чи зможуть австралійці виконати задумане. За згодою з SCPPA, арізонська вежа повинна почати постачати електроенергію в мережу у першій половині 2015 року.

 

 

За матеріалами: membrana.ru