Реклама

Електростанції Сахари зможуть забезпечити енергією половину планети

( 5 Голосів, Всередньому: 4.80 із 5 )
Thursday, 02 December 2010

sahara_electroСпільна група фахівців із декількох університетів Алжиру та Японії планує перетворити найбільшу у світі пустелю в найбільшу у світі сонячну електростанцію, що до 2050 року зможе забезпечити електроенергією по низької собівартості буквально половину планети. Подібні грандіозні плани дослідники будують у рамках проекту Sahara Solar Breeder Project.

Проект Sahara Solar Breeder Project виходить із того, що до 2050 року з'являться такі кремнієві сонячні панелі, ККД яких у рази перевищить сучасні панелі. Основою цих панелей залишиться кремній, що планується добувати з піску в тій же Сахарі. Вчені говорять, що через 40 років у Сахарі більш ніж реально буде побудувати сонячні електростанції, які простягнуться на десятки кілометрів і будуть складатись із сотень тисяч індивідуальних сонячних панелей.

Керівник проекту Sahara Solar Breeder Project професор Гідеомі Коінума з Університету Токіо говорить, що зараз завдання полягає в створенні дешевих панелей з високим ККД, які б могли максимально ефективно перетворювати сонячне світло в електрику. Він також відзначив, що однією з переваг проекту Sahara Solar Breeder Project є те, що виробництво сонячних панелей планується відкрити тут же - у Сахарі.

Професор відзначає, що піску й сонячного світла в пустелі стільки, що можна буде використовувати сонячні станції відразу декількох типів - просто перетворюючи фотони в електроенергію або ж з нагріванням рідини для утворення пари.

Відповідно до розрахунків дослідників, навіть сьогодні при сучасному рівні розвитку виробництва можна створити 500-кілометрові сонячні станції, які будуть генерувати до 100 гігават електроенергії. Звичайно, японський вчений визнає, що на шляху до даного проекту є й труднощі. Наприклад, необхідно навчитися якось швидко очищати панелі після пилових бур, як доставляти й зберігати воду, необхідну для охолодження панелей під час роботи, а також як мінімізувати ефект від температурних перепадів у пустелі, коли вдень тут до +50, а вночі температура падає до нуля.

Нагадаємо, що раніше німецький інжиніринговий гігант Siemens та німецький страховик Munich Re заявили про плани по реалізації амбіційного проекту. Компанії ведуть переговори із владою і європейськими енергогенеруючими компаніями про створення найбільшої у світі сонячної електростанції, що повинна розташуватися в Сахарі.

За розрахунками Siemens, до 2050 року запланована гігантська сонячна електростанція буде покривати до 15% енергопотреб Європи. Представник Siemens Марко Лангендорф повідомив, що в цей час переговори ведуться з енергокомпаніями RWE і E.ON, також у якості співінвестора до проекту  приєднався Deutsche Bank.

Як обладнання для електростанції в Сахарі планується використовувати сонячні панелі й турбіни Siemens. Розташується електростанція на території декількох найбідніших африканських країн.

По попередніх кошторисах, вартість проекту може досягти 400-450 мільярдів євро, її площа перевищить 130 квадратних кілометрів. Розташується станція на півночі Сахари. "На сьогодні в нас вже є всі необхідні технології для реалізації проектів такого масштабу. Головне завдання - об'єднати юридичні й політичні аспекти цього проекту, необхідна угода про крос-кордонну торгівлю, що дозволить поставляти електроенергію в Європу", - говорить Свен Теске, директор програм поновлюваної енергетики Greenpeace.

У рамках проекту передбачається створити мережу розгалужених високовольтних кабелів, які пройдуть по дну Середземного моря в Європу. У майбутньому по таких кабелях Siemens планує подавати електрику не тільки від сонячних, але й від вітрових електростанцій, які також можна розмістити на відкритих просторах африканської пустелі.

За словами експертів Greenpeace, сьогоднішнє населення планети становить близько 6,8 млрд чоловік. Якби на сьогодні існували технології, здатні на 100% утилізувати сонячну енергію, що потрапляє на нашу планету, то за рахунок сонячної енергетики можна було б генерувати на кожного жителя планети електроенергії в 2800 разів більше, ніж виробляється зараз за рахунок всіх відомих джерел енергії.

Однак голова німецького концерну Vattenfall Ларс Йозефсон упевнений, що проект постачання у Європу сонячної енергії із Сахари нереалістичний. Експерт Німецького енергетичного агентства вважає, що отриману електроенергію варто використовувати в Африці.

Голова німецького енергетичного концерну Vattenfall сумнівається в здійснимості проекту поставок у Європу сонячної енергії з пустелі Сахара. 400 мільярдів євро, необхідні для реалізації даного плану, – це "дивовижно велика сума", заявив він в інтерв'ю газеті Financial Times Deutschland.

"Ще однією перешкодою виявилися б і занадто великі витрати на транспортування енергії. "Я вважаю цей проект нереалістичним", - підсумував Йозефсон. Крім того, за його словами, не можна забувати й про загрозу терористичних актів. Вихід з положення Йозефсону бачиться таким: "Європі варто виробляти електроенергію на території Європи".

Концерн Vattenfall має намір і далі виробляти енергію шляхом спалювання органічного палива. "Vattenfall буде експлуатувати вугільні електростанції й в 2050 році", - пообіцяв Ларс Йозефсон. Однак ці станції повинні працювати на основі новітніх технологій, скорочуючи викиди вуглекислого газу в атмосферу.

 

 

За матеріалами: www.cybersecurity.ru