Реклама

Розроблено гідрофобне самоочисне скло, яке не запотіває та не створює бліків

( 4 Голосів, Всередньому: 4.25 із 5 )
Saturday, 28 April 2012

самоочисне гідрофобне склоІнженери з Масачусетського технологічного інституту створили скло, що не блікує, не запотіває, а також володіє гідрофобними та самоочисними властивостями. Основною особливістю скла є наявність на його поверхні регулярно розташованих мікроскопічних конусів. Довжина кожного з них приблизно у п'ять разів перевищує ширину у основи, яка складає близько 200 нанометрів. Вістря конусів мають приблизно параболічну форму.

Створити на поверхні скла конуси інженери змогли за допомогою модифікації існуючої технології, що використовується при виробництві мікросхем. На поверхню скла наносилися кілька шарів різних матеріалів, у тому числі кілька різних сортів скла. Зверху наносився фоточутливий матеріал - фоторезист. Після опромінення фоторезист у потрібних місцях руйнувався і проводилося кілька циклів травлення.

Вчені вивчили поведінку скла, на поверхні якого були конуси різної форми та розміру - від низьких і широких до високих і тонких. При певному розмірі та пропорціях конусів скло ставало одночасно дуже гідрофобним і не створювало бліків. Внаслідок цього воно стало майже непомітним. Краплі води на такому склі збираються у майже правильні кульки. Якщо на нього нанести пил, то падаючі на поверхню краплі винесуть пил на собі, залишаючи скло абсолютно чистим.

Автори особливо підкреслюють, що властивості скла залежать від структури його поверхні, а не від способу її одержання. Щоб одержати таку поверхню, необов'язково використовувати дорогий метод фотолітографії. Інженери сподіваються, що її можна буде створювати за допомогою формування на напівзастиглому розплаві скла за допомогою друкуючих валиків. Для цього буде потрібна лише невелика зміна вже існуючої технології виробництва.

Вчені почерпнули ідеї для створення самоочисного скла у природи, а саме у комах, чиї очі мають безліч шипів, що захищають їх від прилипания пилу.

Вчені давно намагаються змінювати властивості матеріалів за рахунок роботи з їхньою поверхнею. Нещодавно дуже схожий підхід (створення конусів на поверхні) був використаний для створення чорного кремнію - речовини, що поглинає майже все випромінювання, яке потрапляє на нього.

Робота вчених опублікована у журналі ACS Nano, про властивості нового матеріалу можна прочитати на сайті інституту.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: lenta.ru