Реклама

Наноструктурована поверхня змушує краплини пари самостійно зістрибувати з неї

( 2 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Saturday, 05 January 2013

водовідштовхувальна наноструктурована поверхняІнженери Массачусетського технологічного інституту створили водовідштовхувальне нанопокриття, з якого самостійно зістрибують краплі пари, що конденсується.

Створена авторами структурована поверхня виглядає під мікроскопом як газон з кристалів оксиду міді. При нанесенні на неї відповідного покриття, її водовідштовхувальні властивості стають настільки вираженими, що краплі конденсованої пари на ній практично не тримаються. Більш того, при злитті двох більш дрібних крапель виділеної енергії виявляється достатньо для того, щоб утворена велика крапля сама відстрибнула від поверхні.

Метою інженерів при створенні цієї незвичайної поверхні було збільшити теплопровідність теплообмінників у конденсаторах пари. Справа у тому, що при використанні для цього звичайних мідних труб на їх поверхні швидко утворюється водяна плівка, яка перешкоджає теплообміну. Чим швидше віддаляються краплі рідини з теплообмінника, тим вища його ефективність, тому останнім часом набули поширення теплообмінники з яскраво вираженою гідрофобною поверхнею.

Автори показали, що нова поверхня дозволяє на третину збільшити швидкість перенесення тепла навіть у порівнянні з найсучаснішими гідрофобними теплообмінниками. Оскільки такі пристрої застосовуються у тому числі на електростанціях, таке зростання ефективності можна вважати дуже значним.

Раніше інша група інженерів (також з MIT) для вирішення задачі підвищення швидкості теплообміну використовувала схожий підхід. Вчені також створювали гідрофобну поверхню з мікротекстурою, однак у минулому варіанті для цього використовувалася складна технологія фотолітографії, а не хімічна обробка.

Робота опублікована у журналі Nano Letters, а її короткий зміст можна прочитати на сайті інституту.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: lenta.ru