Реклама

NASA розробляє шестиногий транспортер для майбутньої бази на Місяці

( 3 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Saturday, 02 February 2013

NASA ATHLETEБудь-яке будівництво бази на Місяці (і не тільки) потребуватиме ефективних засобів переміщення вантажів в умовах сипких поверхонь і низької гравітації. Саме для таких умов інженери з Лабораторії реактивного руху NASA (США) створюють транспортер ATHLETE (All-Terrain Hex-Limbed Extra-Terrestrial Explorer, «всюдихідних шестиногий позаземний дослідник»).

Усі його ноги згинаються, причому кожна - у семи «суглобах». Загальне маніпулювання ними дещо нагадує рухи павука. З однією поправкою: кожна кінцівка закінчується колесом, щоб на відносно гладких поверхнях механізм міг котитися. Якщо ж на шляху встане перешкода, яку ATHLETE не зможе переїхати, він переступить її.

При необхідності транспортер може розділитися на дві триногі частини, що діють спільно і здатні підібрати і переміщати спеціально розроблені контейнери унікального розміру, що найкраще підходить для перевезень в умовах Місяця.

NASA ATHLETE

1 - стереокамери, 2 - водневі паливні елементи, 3 - колісні кінцівки, 4 - свердла, ковші, захвати, 5 - затискачі, 6 - пояс з інструментами, 7 - безкамерні шини (Іл. NASA, JPL.)

Поки у NASA встигли випробувати лише прототип, розмірами вдвічі менший за фінальну версію. Вартість розробки - $2 млн, що за мірками NASA, м'яко кажучи, копійки. Повнорозмірна версія висотою 7,9 м, за словами конструкторів, буде готова до космічної вахти до 2017 року.

Для орієнтації транспортувальник використовує 48 стереокамери, розміщені у кінцівках, рамі і колесах, що дозволить передавати телеоператору на Землі актуальну інформацію щодо розташування кожного значущого вузла апарата. Доречі, Curiosity має всього 17 камер.

Працює ровер на водні та кисні, які планується отримувати від заправної станції, що розкладатиме воду місячного походження, використовуючи енергію сонячного випромінювання.

Навіщо потрібні систематичні перевезення у контейнерах на значні відстані? Справа у тому, що скидання постачання з Землі доведеться здійснювати в стороні від бази, інакше є ризик скинути вантаж прямо на голову астронавтам.

Проект на перший погляд здається відносно складним, однак нічого неможливого з технічної точки зору у ньому немає. Інша справа - наскільки взагалі можливо переконати американську адміністрацію у необхідності таких непростих починань за сучасних фінансових умов...

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: science.compulenta.ru